Nowa konstytucja, stare problemy

„Trucizna w miodzie” – w ten sposób tekst uchwalonej właśnie nowej konstytucji Egiptu określił rzecznik katolickiego Kościoła w tym kraju, ks. Rafic Greiche.

Według wstępnych danych 64 proc. głosujących w referendum konstytucyjnym opowiedziało się za nową ustawą zasadniczą. Dokument opracowany przez zdominowaną przez islamistów konstytuantę krytykuje liberalna opozycja za tendencję do islamizacji kraju oraz ograniczanie swobód obywatelskich. Podobnie nową konstytucję ocenia ks. Greiche.

Jego zdaniem nie odpowiada ona oczekiwaniom narodu. „Nie jest ani demokratyczna, ani nowoczesna, nie bierze pod uwagę mniejszości, za to znajduje sprzeciw wielu muzułmanów, partii i stowarzyszeń” – wylicza katolicki rzecznik w wywiadzie dla dziennika Avvenire. Zwraca uwagę na rytualne zwroty o strzeżeniu przez państwo kultury, cywilizacji i języka, które określa właśnie mianem „miodu”. Reszta to albo pułapka, jak np. prawo szariatu, mocno niejednoznaczne i uzależnione od tego kto i wobec kogo je stosuje; albo właśnie „trucizna”, jak założenie arabizacji kraju stojące w sprzeczności z deklarowanym wcześniej strzeżeniem tożsamości kulturowej, która w Egipcie jest przecież z natury pluralistyczna.

„Jesteśmy niczym karawana wśród piaskowej burzy, gdzie nie widać, dokąd idziemy – obrazowo opisuje sytuację Egiptu ks. Greiche. – Zawsze miałem nadzieję, że Europa może u nas odegrać znaczącą rolę. Ale ona od dłuższego czasu jest nieobecna, pozostawiając politykę bliskowschodnią w rękach Amerykanów. A to poważny błąd, którego skutki boleśnie odczuwają chrześcijanie na Bliskim Wschodzie”.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EGIPT

 • Anna
  23.12.2012 19:26
  Europa oddała islamistom bliski Wschód , niedługo odda też Europę. Multi kulti działa. Ulegają jej tez katolicy,niszcząc naszą katolicka kulturę.Niektórzy myślą , że religia to salony. A to nieprawda. Bez religijności ludowe, bez różańca, procesji i majowych nie przetrwamy. islamiści maja za sobą politykę państw muzułmanskich. A my co mamy? Rządy ktore nienawidzą chrześcijaństwa a promują na siłę obce kulty.
 • Jacek Ostaficzuk
  23.12.2012 22:15
  Na wzburzonym jeziorze. W czasie silnej nawały burzowej. Pośród mrocznej cimnej nocy pierwsi Apostołowie byli przerażeni. Łódź którą płynęli była zagrożona zatonięciem. Pan Jezus obudzony przez Apostosłów wyciszył toń wody. Kochani Bracia i Siostry NIE BÓJCIE SIĘ - PAN JEST Z NAMI. Ważny fakt - Najświetsza Maryja Panna jest często podawana jako Arka Przymierza.
  Tak to w jej wnętrzu Nasz Pan Jezus miał zapenione bezpieczeństwo w czasie błogosławionym.
  My obecni jesteśmy wiernymi wewnątrz Kościoła, który jest opiekowany przez Najświetszą Maryję Pannę i pewną Ojcowską dłoń Naszego Pana Jezusa Chrystusa.

  Matko Boża dziękuję Tobie za opiekę nad nami i proszę o ochronę wiernych chrześcijan Europy i Bliskiego Wschodu przed kłamstwem i nienawiścią. Proszę naucz nas języka pokory i łagodności a wszystkim którzy nam złorzeczą przemień drogi na miłe Bogu. Naszemu.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.