Jerozolima: noworoczna modlitwa o pokój

Modlitwa o pokój w Ziemi Świętej i na Bliskim Wschodzie rozpoczęła nowy rok w Jerozolimie.

W konkatedrze łacińskiego patriarchatu zgromadzili się katoliccy ordynariusze Ziemi Świętej wraz z przedstawicielami duchowieństwa, osób konsekrowanych i miejscowych wiernych. Mszy przewodniczył patriarcha Fouad Twal. W życzeniach podkreślił znaczenie „wewnętrznego i zewnętrznego pokoju”.

Witając wszystkich uczestników, abp Fouad Twal przypomniał, że „składanie sobie życzeń mobilizuje do nieustannej współpracy w nowym roku na rzecz ofiarnej służby Kościołowi Matce, w radościach i trudach, w momentach sukcesów i porażek”. Patriarcha skierował słowa wdzięczności i uznania za dotychczasowy wkład każdego według otrzymanych darów, własnego charyzmatu i modlitewnego współuczestnictwa.

Noworoczna Msza w Jerozolimie uwydatniła eklezjalną jedność i gotowość zaangażowanie na rzecz pokoju. Dziękując Ojcu Świętemu za tegoroczne przesłanie na Światowy Dzień Pokoju patriarcha zwrócił uwagę na „wzrost fundamentalizmu” na Bliskim Wschodzie i w umiłowanej Ziemi Świętej, co „stanowi zagrożenie dla dialogu i współdziałania pomiędzy religiami”. Na Rok Wiary patriarcha życzył wierności Bożemu Dziecięciu i dawania autentycznego świadectwa na wzór betlejemskich pasterzy.

W homilii abp Twal przypomniał ponadto, iż chrześcijanie tego regionu powinni w sposób szczególny „odczuwać powołanie, by być budowniczymi pokoju i narzędziami pojednania. Nasza historia – dodał – uczy nas, jak ważną i niezastąpioną rolę pełnią wspólnoty chrześcijańskie w dialogu międzyreligijnym i międzykulturowym”. Patriarcha wyraził przekonanie, że przyjęcie Palestyny jako „niezrzeszonego członka” do Organizacji Narodów Zjednoczonych przyczyni się do rozwoju procesu pokojowego na ziemi Zbawiciela.
 

«« | « | 1 | » | »»