Modlitwa o pokój w Ziemi Świętej i na Bliskim Wschodzie rozpoczęła nowy rok w Jerozolimie.
W konkatedrze łacińskiego patriarchatu zgromadzili się katoliccy ordynariusze Ziemi Świętej wraz z przedstawicielami duchowieństwa, osób konsekrowanych i miejscowych wiernych. Mszy przewodniczył patriarcha Fouad Twal. W życzeniach podkreślił znaczenie „wewnętrznego i zewnętrznego pokoju”.
Witając wszystkich uczestników, abp Fouad Twal przypomniał, że „składanie sobie życzeń mobilizuje do nieustannej współpracy w nowym roku na rzecz ofiarnej służby Kościołowi Matce, w radościach i trudach, w momentach sukcesów i porażek”. Patriarcha skierował słowa wdzięczności i uznania za dotychczasowy wkład każdego według otrzymanych darów, własnego charyzmatu i modlitewnego współuczestnictwa.
Noworoczna Msza w Jerozolimie uwydatniła eklezjalną jedność i gotowość zaangażowanie na rzecz pokoju. Dziękując Ojcu Świętemu za tegoroczne przesłanie na Światowy Dzień Pokoju patriarcha zwrócił uwagę na „wzrost fundamentalizmu” na Bliskim Wschodzie i w umiłowanej Ziemi Świętej, co „stanowi zagrożenie dla dialogu i współdziałania pomiędzy religiami”. Na Rok Wiary patriarcha życzył wierności Bożemu Dziecięciu i dawania autentycznego świadectwa na wzór betlejemskich pasterzy.
W homilii abp Twal przypomniał ponadto, iż chrześcijanie tego regionu powinni w sposób szczególny „odczuwać powołanie, by być budowniczymi pokoju i narzędziami pojednania. Nasza historia – dodał – uczy nas, jak ważną i niezastąpioną rolę pełnią wspólnoty chrześcijańskie w dialogu międzyreligijnym i międzykulturowym”. Patriarcha wyraził przekonanie, że przyjęcie Palestyny jako „niezrzeszonego członka” do Organizacji Narodów Zjednoczonych przyczyni się do rozwoju procesu pokojowego na ziemi Zbawiciela.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…