Koptowie świętują w spokoju

Egipskie wojsko udaremniło w nocy z niedzieli na poniedziałek zamach na kościół koptyjski w Rafah, granicznym mieście ze Strefą Gazy - poinformowała agencja Mena.

"Patrolom wojskowym udało się zapobiec zamachowi na kościół w Rafah (...), gdy Koptowie (egipscy chrześcijanie) świętowali Boże Narodzenie" - podała Mena.

Żołnierze przeszukali stojący w pobliżu kościoła samochód marki toyota. Był on wypełniony bronią i amunicją. Zatrzymali także drugi samochód z zamaskowanymi mężczyznami, którzy na widok patroli usiłowali zbiec.

Według służb bezpieczeństwa kościół koptyjski, jedyny w Rafah, był opuszczony od dwóch lat po pożarze podczas rewolty przeciwko ówczesnemu prezydentowi Hosniemu Mubarakowi.

To samo źródło nie wyklucza, że celem zamachu miała być budowana w pobliżu baza wojskowa, która już była atakowana wcześniej przez islamskich radykałów.

Koptowie w Egipcie stanowią około 10 procent 83-milionowego społeczeństwa i są największą chrześcijańską społecznością na Bliskim Wschodzie. Choć od lat skarżą się na dyskryminację, np. na ograniczenia dotyczące budowy świątyń czy dyskryminację przy zatrudnianiu na wysokich stanowiskach, to teraz twierdzą, że po rewolucji sprawy przybrały jeszcze gorszy obrót.

Pod koniec września ubiegłego roku po groźbach ze strony islamistów z Rafah uciekło wiele rodzin koptyjskich.

Prawosławni Koptowie w Egipcie obchodzą obecnie swe pierwsze święta Bożego Narodzenia pod rządami Bractwa Muzułmańskiego.

Od wyborów w czerwcu ubiegłego roku prezydent Mohammed Mursi obiecał równe traktowanie wszystkich obywateli, niezależnie od wyznawanej religii.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.