Egipskie wojsko udaremniło w nocy z niedzieli na poniedziałek zamach na kościół koptyjski w Rafah, granicznym mieście ze Strefą Gazy - poinformowała agencja Mena.
"Patrolom wojskowym udało się zapobiec zamachowi na kościół w Rafah (...), gdy Koptowie (egipscy chrześcijanie) świętowali Boże Narodzenie" - podała Mena.
Żołnierze przeszukali stojący w pobliżu kościoła samochód marki toyota. Był on wypełniony bronią i amunicją. Zatrzymali także drugi samochód z zamaskowanymi mężczyznami, którzy na widok patroli usiłowali zbiec.
Według służb bezpieczeństwa kościół koptyjski, jedyny w Rafah, był opuszczony od dwóch lat po pożarze podczas rewolty przeciwko ówczesnemu prezydentowi Hosniemu Mubarakowi.
To samo źródło nie wyklucza, że celem zamachu miała być budowana w pobliżu baza wojskowa, która już była atakowana wcześniej przez islamskich radykałów.
Koptowie w Egipcie stanowią około 10 procent 83-milionowego społeczeństwa i są największą chrześcijańską społecznością na Bliskim Wschodzie. Choć od lat skarżą się na dyskryminację, np. na ograniczenia dotyczące budowy świątyń czy dyskryminację przy zatrudnianiu na wysokich stanowiskach, to teraz twierdzą, że po rewolucji sprawy przybrały jeszcze gorszy obrót.
Pod koniec września ubiegłego roku po groźbach ze strony islamistów z Rafah uciekło wiele rodzin koptyjskich.
Prawosławni Koptowie w Egipcie obchodzą obecnie swe pierwsze święta Bożego Narodzenia pod rządami Bractwa Muzułmańskiego.
Od wyborów w czerwcu ubiegłego roku prezydent Mohammed Mursi obiecał równe traktowanie wszystkich obywateli, niezależnie od wyznawanej religii.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?