Kościół przeciw antysemityzmowi

Ks. Lombardi: nie można mówić o Żydach jako o „wrogach Kościoła”

Od wielu dziesiątków lat papieże i Kościół uczą i ukazują swym przykładem, że nie można absolutnie mówić o Żydach jako o „wrogach Kościoła” - powiedział rzecznik prasowy Watykanu, ks. Federico Lombardi. Odpowiedział on w ten sposób na pytania dziennikarzy, proszących o komentarz do niedawnych wypowiedzi przełożonego generalnego Bractwa Kapłańskiego św: Piusa X, bp. Bernarda Fellaya. Jak wiadomo sprawa jedności tej grupy ze Stolicą Apostolską jest od kilku lat przedmiotem negocjacji.

Ks. Lombardi nie ustosunkował się wprost do wypowiedzi bpa Fellay'a. Podkreślił natomiast, że stanowisko Kościoła w sposób autorytatywny wyraża deklaracja II Soboru Watykańskiego o stosunku do religii niechrześcijańskich Nostra Aetate. Ponadto zaznaczył, że papieże wielokrotnie słowem i czynem wykazywali, jak wielkie znaczenie Kościół katolicki przywiązuje do dialogu z wyznawcami judaizmu. W tym kontekście przypomniał wizyty bł. Jana Pawła II i Benedykta XVI w synagogach oraz przy Murze Płaczu w Jerozolimie.

«« | « | 1 | » | »»
 • Ajja
  10.01.2013 22:32
  A tak swoją drogą - w sprawie wypowiedzi biskupa o "wrogach Kościoła" na amerykańskiej www zamieszczono komunikat:
  http://www.sspx.org/district_news/usa_district_press_release_on_enemies_of_the_church_1-5-2013.htm
  "[...]The word "enemies" used here by Bishop Fellay is of course a religious concept and refers to any group or religious sect which opposes the mission of the Catholic Church and her efforts to fulfill it: the salvation of souls.

  This religious context is based upon the words of Our Lord Jesus Christ as recorded in the Holy Gospels: “He that is not with me, is against me: and he that gathereth not with me, scattereth.” (Matthew 12:30)

  By referring to the Jews, Bishop Fellay's comment was aimed at the leaders of Jewish organizations, and not the Jewish people, as is being implied by journalists.

  Accordingly the Society of St. Pius X denounces the repeated false accusations of anti-Semitism or hate speech made in an attempt to silence its message".
 • marcin
  13.01.2013 10:34
  Smutne:( ani jednego pozytywnego komentarza, z taką nienawiścią trudno nam mieć przyjaciół... a co dopiero być uczniami Jezusa... nic dziwnego, że nasz Kościół przeżywa kryzys, już nikt nie chce z nami rozmawiać bo ciągle krytykujemy, nikogo nie potrzebujemy i nikogo nie kochamy... Bóg posłał nam Ducha Świętego żebyśmy nieśli miłość tam gdzie jej nie ma, pokój gdzie jest wojna, przebaczenie gdzie nienawiść,... chyba żyjemy w czasach masowej separacji między Duchem Świętym a wiernymi... Duch św nigdy nie wypowiedział by słów krytyki w kierunku żydów, innych chrześcijan itd bo to są dzieci Boga i Jemu zależy na ich dobrym imieniu... A biblia mówi, że Bóg inwestuje w to co słabe w oczach świata- Kościół w tych czasach jawi się silnym, zdolnym do krytyki i osądu- tak samo jak jego wierzący, a więc możemy mieć pewność, że w nas Bóg nie będzie inwestował, a wszyscy Ci, o których mówimy, że są słabi i wiele im brakuje, krytykujemy ich za ich słabości oni mogą stać się przedmiotem Bożej interwencji... dlatego nie dziw się bracie jak Bóg nie wysłuchuje twoich próśb- mam pewność, że na pewno wysłucha próśb tych których krytykujesz- jeśli tylko zwrócą się do Niego- a wtedy będzie ci na prawdę głupi- więc lepiej zacznij krytykować siebie a innych wywyższać- wtedy zobaczysz Boże powodzenie w swoim życiu. Niech Bóg błogosławi Izrael i innych chrześcijan i niech zajdą dalej niż my- taka powinna być nasza modlitwa...
 • 93mucL2BUhBi
  29.06.2013 01:36
  1.Co to Herobrine?2.Skad sie wzial?3.Czy istnieje?1. Herobrine to niby brat Notcha. Lecz Notch pzyrznal sie potem ze on ma(mial?) tylko przyszywanego brata ktory w Minecraft nie gra.2. Gracz grajacy na alphie jeszcze scinal drewno. Zobaczyl ze cos sie rusza gral on na tiny bo mial slaby komp. Myslac ze to krowa zaczal biec w tym kierunku. Ale to okazal sie byc Herobrine. Mial domyslna skorke z bialymi oczyma. Z ciekawosci zaczal go scigac lecz on znikl. Zrobil SS i na forum zapytal czy ktos inny na singlu widzial pseudo gracza . Temat usunieto po 5 minutach. Zalozyl drugi ale ten usunieto jeszcze szybciej. Dostal emaila od user'a Herobrine z trescia Przestan . Kiedy chcial sprawdic profil Herobrine'a pisalo ze taka strona nie istnieje. Potem otrzymal email od innego gracza ze tez widzial pseudo gracza . Okazalo sie ze pewiem Szwecki gracz uzywa takiego nicku. Myslano ze to brat Notcha.Napisal on list do Notcha z pytaniem czy ma brata a on odpisal Mialem brata lecz nie ma go z nami ale potem sie pzyrznal ze ma on tylko przyszywanego brata ktory w Minecraft nie gral. Na livestream.com nagrywano filmik i spotkano w nim Herobrine. atmosfera stala sie ponura. ale okazalo sie ze to byl tylko zart.3. Herobrine mogl istniec tylko w alphie ale to nie jest pewno. Minecraft istnieje juz prawie 2 lata, a do dzisiaj nie jest pewnie czy Herobrine na pewno istnieje. Moze tak moze nie? Kto wie? Kto to wie??
 • ZHVsuVUGvXsrvJfC
  29.06.2013 02:34
  Stay with this guys, you're heplnig a lot of people.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.