Działalność Międzynarodowego Ośrodka ds. Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego Króla Abdullaha (KAICIID), z siedzibą w Wiedniu, zaprezentowano w Madrycie. Okazją była 20. rocznica podpisania Umów o Współpracy między Państwem Hiszpańskim a Wyznaniami Religijnymi.
Prezentacji dokonał sekretarz generalny ośrodka Faisal Bin Abdulrahman Bin Muaammar. Wzięło w niej udział ponad 200 osób, w tym wielu ambasadorów i przedstawiciele rządu oraz reprezentowanych w ośrodku religii.
„Hiszpania jest jednym z najbardziej dynamicznych krajów na świecie, jeśli chodzi o promowanie dialogu międzyreligijnego. Ma długą historię współżycia pomiędzy różnymi kulturami i religiami” – powiedział Faisal Bin Abdulrahman.
Przedstawił on strukturę i działanie ośrodka oraz jego najważniejsze programy. Głównym zadaniem ośrodka jest ułatwianie dialogu oraz wzajemnego zrozumienia międzyreligijnego i międzykulturowego, umacnianie współpracy i szacunku dla różnorodności, sprawiedliwości i pokoju. „Chcemy używać polityki, aby pomóc religii, a nie używać religii, aby pomóc polityce” – podkreślił Faisal Bin Abdulrahman.
„Nasza obecność w Międzynarodowym Ośrodku ds. Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego Króla Abdullaha (KAICIID) jest wyrazem uznania dla pracy, jaka została wykonana w Hiszpanii, aby poprzeć różnorodność oraz wymianę kulturalną i religijną. Naszym celem jest pomoc religii, aby stała się nośnikiem pokoju, a nigdy nie była elementem niezgody” – powiedział gospodarz spotkania, hiszpański minister sprawiedliwości Alberto Ruiz-Gallardón.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?