Wiara w talizmany

„Wiara w talizmany, amulety, fetysze jest sprzeczna z wiarą w Boga” – przypomina ks. dr Andrzej Wołpiuk, konsultant ds. sekt i nowych ruchów religijnych w diecezji bielsko-żywieckiej.

Kapłan, jeden z autorów tekstów w lutowym wydaniu miesięcznika „Egzorcysta”, podkreśla, że noszenie talizmanów, w tym pierścienia Atlantów, jest związane z okultyzmem i stanowi poważne zagrożenie duchowe.

Katechizm Kościoła Katolickiego przypomina, że korzystanie z nich jest przeciwne wierze w Jedynego Boga i jest grzechem przeciw pierwszemu przykazaniu Dekalogu (por. KKK 2116). Katolik powinien się z takich praktyk spowiadać, a przede wszystkim natychmiast zerwać z nimi.

„Wiele osób nosząc pierścień Atlantów nie wie nawet, do jakich symboli i elementów symbolicznych ten przedmiot się odnosi. Dobrze wiedzieć, jaka rzeczywistość symboliczna, rytualna i magiczna związana jest tym pierścieniem” – mówi ksiądz i zwraca uwagę, że jednym z największych propagatorów pierścienia Atlantów był Aleister Crowley – czołowy inspirator współczesnego satanizmu, okultyzmu i magii.

W rozmowie z red. Miriam Arbter-Korczyńską na antenie diecezjalnego radia „Anioł Beskidów” bielski duchowny zauważa, że wielu ludzi nie wie, że noszenie talizmanów i amuletów, które odwołują się do rzeczywistości okultystyczno-ezoteryczo-satanistycznej, może mieć zgubny wpływ na ich duchowość i życie. Stanowi niebezpieczeństwo otwarcia się na moc demona i zaproszenia szatana do swego życia – oddania się pod jego władzę. Jak zaznacza duchowny, może to także skutkować wytworzeniem w świadomości człowieka „magicznego myślenia”, którego jednym z elementów jest warunkowanie szczęścia w życiu takiej osoby od noszenia lub nie noszenia jakiegoś magicznego symbolu.

„Wielu myśli, że jeżeli noszony symbol przynosi szczęście, pomaga im, to nic złego się nie dzieje” – mówi kapłan i przyznaje, że w swej pracy duszpasterskiej bardzo często spotyka ludzi noszących amulety. Większość z nich wyraża zdziwienie sugestią, że może być to dla nich niebezpieczne.

Na tytułowe pytanie artykułu „Nosić czy nie nosić?”, którego jest autorem, odpowiada stanowczo: „Często ludzie zapominają, jakie niebezpieczne treści te ideologie niosą i jakie są korzenie, do których odwołują się amulety i talizmany - to magia, okultyzm i ezoteryzm”. Według księdza, we wszystkich epokach dziejów chrześcijaństwa osąd Kościoła wobec talizmanów i amuletów był zawsze taki sam. „Tak samo jak niezmienne było negatywne podejście do magii i czarów – należą one do kategorii praktyk bałwochwalczych” – dodaje ks. Wołpiuk.

Amulety i wiążące się z ich użytkowaniem zagrożenia są tematem bieżącego wydania miesięcznika „Egzorcysta”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • katolik
  05.03.2013 14:12
  Kto nie czci Boga, prędzej czy później, świadomie czy nieświadomie czci demony..
  http://tradycja-2007.blog.onet.pl/
 • Savonarola
  05.03.2013 18:50
  Amulety w postaci medalikow,koralikow-liczydelek (rozancow) , ampulek,czy pozolklych kosci tzw. relikwii doskonale funkcjonuja w Kosciele rzymskim i tego ks. Wolpiuk nie dostrzega...dziwne.
 • Michał
  06.03.2013 09:30
  Rozumiem, że "talizmany" czyli symbole niekatolickie są złe z zasady - bo powodu czemu są złe w artykule nie ma, poza groźbą piekła. A jak się ma wiara w przedmioty w kontekście kościoła katolickiego, gdzie wierzy się w obrazy, relikwie świętych... no i modli się do krzyża a nie do Boga? Czy to nie jest tak, że watykan zakazuje wszystkiego żeby tylko móc kontrolować swoje owieczki?

  cytat: „Tak samo jak niezmienne było negatywne podejście do magii i czarów – należą one do kategorii praktyk bałwochwalczych”

  I w tym imieniu powołano Inkwizycję, która spaliła na stosie tysiące osób w całej Europie. Czy kościół nie chciałby wrócić do tak ostrego karania za wychylanie się?
 • Grześ
  06.03.2013 18:55
  Żeby nie było zbyt "różowo" -- prawie to samo, tylko à rebours:
  http://prasa.wiara.pl/doc/1473868.Liczby-Boga-i-liczba-Bestii

  Zgłosiłem tam swój protest, delikatniutki, ale się nie ukazał.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.