W Turcji odkryto "bramę piekieł"

Grecy i Rzymianie uważali Plutonion za wejście do podziemnego świata.

Grupa włoskich archeologów dokonała fascynującego odkrycia. W okolicy miasta Pamukkale w zachodniej Turcji odnaleziony został tzw. Plutonion – jaskinia uważana przez starożytnych Greków i Rzymian za wejście do podziemnego świata.

W ruinach badacze odnaleźli pozostałości okrągłej pogańskiej świątyni, umywalki oraz muru o jońskich kolumnach. Jedna z nich poświęcona jest grecko-rzymskim bóstwom: Plutonowi, druga zaś córce Zeusa – Korze, pani podziemnego królestwa. Porządek tych elementów w stu procentach odpowiada starożytnym opisom.

Prawo wstępu do wnętrza przysługiwało wyłącznie kapłanom frygijskiej bogini płodności Kybele. Aż do IV w. n.e. kompleks świątynny był areną starożytnych obrzędów religijnych. Z położonej za murem groty wydobywały się w starożytności trujące opary. „Każde przechodzące tędy zwierzę spotyka śmierć” - napisał przed dwoma tysiącami lat grecki geograf Strabon. Także i dziś „brama piekieł” nie jest bezpiecznym miejscem. Archeolodzy prowadzący wykopaliska donoszą, iż ptaki zbliżające się do wejścia do groty natychmiast zdychają, zatrute wydobywającym się z wnętrza dwutlenkiem węgla.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.