Żydowskie motywy

Ponad 30 historii, nadesłanych z kilkunastu krajów, m.in. Izraela, USA i Polski, jest w programie 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Żydowskie Motywy", który rozpocznie się dziś w Warszawie. Gościem honorowym imprezy będzie pisarz i scenarzysta Józef Hen.

Festiwal, organizowany pod patronatem ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego i prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, potrwa do 28 kwietnia. Pokazy filmów, na które wstęp jest wolny, odbywać się będą w kinie Muranów. Wśród wydarzeń towarzyszących seansom znajdą się m.in. dyskusje, organizowane w Muzeum Historii Żydów Polskich.

"To niezwykle ważna impreza na mapie Warszawy, ze świetną atmosferą (...) Każdy może przyjść, nie płacąc za bilety, a twórcy są na wyciągnięcie ręki. Bardzo ważnym elementem tego festiwalu jest też dyskurs, który toczy się wokół filmów" - podkreśliła na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie dyrektor artystyczna festiwalu "Żydowskie Motywy" Magdalena Łazarkiewicz.

W programie tegorocznej edycji są filmy dokumentalne, fabularne i animowane m.in. z Izraela, Polski, Stanów Zjednoczonych, Danii, Niemiec, Turcji, Francji, wśród nich np.: "Siedem minut w warszawskim getcie", "Tonia i jej dzieci", "Turecki paszport", "Punk Jews" i "Pokój 514".

"Siedem minut w warszawskim getcie" (2012, reż. Johan Oettinger) to krótkometrażowa duńska animacja. "Warszawskie getto, 1942 r. Ośmioletni Samek, pełen życia niesforny chłopak, wyglądając przez dziurę w murze getta, zauważa marchewkę leżącą na chodniku po drugiej stronie. Przy pomocy kawałka drutu próbuje przeciągnąć ją przez dziurę w murze, nieświadomy tego, że obserwuje go dwóch esesmanów z niedalekiego posterunku" - czytamy w opisie filmu.

"Tonia i jej dzieci" (2011) to film dokumentalny zrealizowany przez znanego polskiego dokumentalistę Marcela Łozińskiego, opowiadający o rodzeństwie naznaczonym wyborami ideowymi rodziców. "Jest 1949 r. Mama Werki i Marcela, przedwojenna komunistka, została aresztowana. Oskarżona o współpracę z wywiadem amerykańskim odsiedzi pięć i pół roku. Ten czas jej dzieci spędzą w kolejnych domach dziecka" - tak opisują tę historię organizatorzy festiwalu.

Film "Turecki paszport" (Turcja, 2011, reż. Burak Cem Arliel) jest fabularyzowanym dokumentem, opartym na świadectwach naocznych świadków. Opowiada historię tureckich dyplomatów, będących na placówkach w kilku państwach europejskich, którzy podczas II wojny światowej uratowali wielu Żydów.

Amerykański dokument "Punk Jews" (2012, reż. Jesse Zook Mann) opowiada o chasydzkich punkach i ulicznych performerach prezentujących swoją twórczość w jidysz. "Żydowscy artyści, działacze i muzycy różnego pochodzenia i z różnych wspólnot przeciwstawiają się normom i wyrażają swą żydowskość w niekonwencjonalny sposób" - czytamy w opisie dokumentu.

"Pokój 514" (2012, reż. Sharon Bar-Ziv) to film fabularny produkcji izraelskiej. Występujący w nim aktorzy służyli w jednostkach specjalnych sił obronnych Izraela. Film opowiada o konfrontacji między młodą, atrakcyjną i zdecydowaną kobietą, prowadzącą wojskowe śledztwo, a wybitnym dowódcą, oskarżonym o nadużycie władzy.

Reżyserzy większości filmów, które są w programie festiwalu, przyjadą do Warszawy - zapowiedziano na konferencji. Produkcje prezentowane na festiwalu walczyć będą o nagrody, m.in. o Złotego Warszawskiego Feniksa, nagrodę ufundowaną przez prezydent Warszawy.

Tematami dyskusji w Muzeum Historii Żydów Polskich będą: "Czy zło jest dziedziczne? Jak dzieci nazistów radzą sobie z dziedzictwem ich ojców?" (25 kwietnia) i "Nowy wróg: czy w XXI wieku gej zastąpił Żyda?" (27 kwietnia).

Gościem honorowym 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Żydowskie Motywy" będzie pisarz i scenarzysta Józef Hen (ur. 8 listopada 1923 r. w Warszawie), który w tym roku świętował będzie 90. urodziny. Na festiwalu pokazane zostaną cztery wybrane filmy, zrealizowane według scenariuszy autorstwa Hena: "Nikt nie woła" (1960, reż. Kazimierz Kutz), "Kwiecień" (1961, reż. Witold Lesiewicz), "Prawo i pięść" (1964, reż. Jerzy Hoffman i Edward Skórzewski) oraz "Don Gabriel" (1966, reż. Ewa i Czesław Petelscy). 27 kwietnia w kinie Muranów odbędzie się spotkanie publiczności z Józefem Henem. Pisarz od początku istnienia festiwalu filmowego "Żydowskie Motywy" jest członkiem jego Komitetu Honorowego.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Żydowskie Motywy, mające siedzibę w Warszawie. Szczegółowe informacje o programie imprezy dostępne będą na stronie internetowej www.jewishmotifs.org.pl. Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym festiwalu.

«« | « | 1 | » | »»
Komentowanie dostępne jest tylko dla .