Muezin zawołał w... Szwecji

Z minaretu w podsztokholmskiej miejscowości Fittja rozbrzmiało w piątek nawoływanie muezina do modlitwy. To pierwszy przypadek w Szwecji, kiedy władze zezwoliły na stosowanie tej praktyki religijnej islamu.

Według pozwolenia nawoływanie może trwać od trzech do pięciu minut i nie powinno przekraczać 60 decybeli. Głośniki na trzy strony świata zostały zainstalowane na wieży mającej 32 metry wysokości.

Meczet w Fittja otwarto w 2007 roku, uczęszcza do niego 1,5 tys. wiernych.

"Chciałbym podziękować politykom i policji, to bardzo ważny dzień dla społeczności muzułmańskiej w Szwecji" - powiedział Alban Friberg, przewodniczący Towarzystwa Kultury Islamu w gminie Botkyrka, na terenie której położony jest meczet.

Sztokholmska policja zezwoliła na nawoływanie muezina, gdyż "nie wpływa to negatywnie na ruch drogowy, ani nie stoi w sprzeczności z obowiązującym prawem".

Według sondy przeprowadzonej przez szwedzki dziennik "Metro" społeczność muzułmańska chciałaby wprowadzić nawoływanie do modlitwy w meczetach w dzielnicy Soedermalm w Sztokholmie oraz w Uppsali.

W Szwecji, według różnych szacunków, mieszka od 400 tysięcy do pół miliona wyznawców islamu.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.