Sąd uchylił wyrok za obrazę islamu

Sąd w Stambule uchylił w piątek ze względów proceduralnych kontrowersyjny wyrok wydany w sprawie znanego tureckiego pianisty Fazila Saya, który został skazany za obrazę islamu na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu. Pianista będzie miał nowy proces.

Say został skazany 15 kwietnia; sąd uznał wtedy, że artysta "obraził uczucia religijne części ludności" w komentarzach, które zamieścił na Twitterze.

Uchylenie wyroku zostało w piątek uzasadnione błędami proceduralnym podczas poprzedniego postępowania i oznacza, że Say będzie sądzony ponownie - pisze AFP.

43-letni artysta, który koncertował z nowojorskimi filharmonikami, Berlińską Orkiestrą Symfoniczną i wieloma innymi znanymi orkiestrami, w roku 2008 został mianowany przez UE ambasadorem kultury.

W kwietniu powiedział tureckiemu dziennikowi "Hurriyet", że został poddany w Turcji całkowitemu ostracyzmowi, gdy przyznał się publicznie do ateizmu.

Zaniepokojenie wyrokiem z 15 kwietnia wyraziła Komisja Europejska. "Komisja z niepokojem odnotowała, że Fazil Say, były ambasador UE ds. kultury, otrzymał wyrok więzienia w zawieszeniu za bluźnierstwo. Komisja podkreśla wagę pełnego respektowania przez Turcję swobody wypowiedzi zgodnie z Europejską Konwencją Praw Człowieka" - powiedziała rzeczniczka KE ds. polityki zewnętrznej Maja Kocijanczicz.

Sprawa Saya, który jest zdecydowanym krytykiem rządu premiera Recepa Tayyipa Erdogana, pobożnego muzułmanina hołdującego islamskim wartościom, zaalarmowała wielu Turków, którzy obawiają się tego, że rząd zechce włączyć religię do ich życia.

Według tureckiego prawa obraza wartości religijnych jest karana więzieniem od trzech miesięcy do 1,5 roku.

«« | « | 1 | » | »»
  • gosc-i-mira
    27.04.2013 06:49
    Ciekawe jaki teraz wyrok wyda islamska Turcja, która za wszelką cenę chce wejść do Unii Europejskiej. I ciekawe co będzie się działo gdy już wejdzie. Czy Unia będzie miała odwagę wchodzić w życie religijne i pleść te bzdury które teraz mówi np Węgrom? Myślę, że nie. Ropa islamskiej Arabii wciąż króluje. Może to być początek islamskiej Europy.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.