Nieustannie zagrożeni

Od czego zależy przyszłość chrześcijan na Bliskim Wschodzie?

„Przyszłość arabskich chrześcijan nie leży w wojnie czy okupacji. Nasze społeczności zawsze były lojalne wobec swoich krajów i narodów”. Tak mówił w Bejrucie luterański biskup Jerozolimy Munib A. Younan na wspólnej konferencji Światowej Rady Kościołów i Rady Kościołów Bliskiego Wschodu. Zaapelował on o silniejsze zaangażowanie w dialog z innymi religiami, zwłaszcza z islamem. Zaznaczył, że szczególnie ważne jest osiągnięcie porozumienia z muzułmanami w kwestii relacji pomiędzy religią a państwem, z naciskiem na budowanie społeczeństwa pluralistycznego.

Bp Younan wskazał również na konieczność współpracy pomiędzy Kościołami chrześcijańskimi na Bliskim Wschodzie. Jako przewodniczący Światowej Federacji Luterańskiej podkreślił też znaczenie dialogu z zachodnim chrześcijaństwem. „Czasem jesteśmy rozczarowani Kościołami i organizacjami kościelnymi na Zachodzie. Mamy dosyć ich przemówień. Chcemy konkretnych działań” – powiedział luterański biskup. Wspomniał także o licznych inicjatywach ekumenicznych podejmowanych dla rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego jako ważnym elemencie obecności chrześcijan na Bliskim Wschodzie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.