Znaleziono najstarszy zwój Tory na świecie

Najstarszy na świecie zachowany w całości zwój Tory odkryto w bibliotece uniwersytetu w Bolonii. Okazało się, że leżał tam niemal kompletnie zapomniany, bo błędnie uznano, że pochodzi z XVII wieku. W rzeczywistości ma około 850 lat - uważa włoski ekspert.

Ponowne odkrycie najważniejszego objawionego tekstu judaizmu, który leżał w bibliotecznych archiwach od kilku wieków jako zabytek o przypisywanej mu znacznie mniejszej wartości historycznej, jest we Włoszech prawdziwą sensacją.

Ustalenie jego wieku to zasługa profesora hebraistyki z bolońskiego uniwersytetu Mauro Peraniego, który ogłosił, że błędem było uznanie, że zwój powstał zaledwie około 400 lat temu. Ta Tora ma ponad osiem wieków - ogłosił Perani wywołując ogromne poruszenie w świecie naukowym. Oznacza to bowiem, że historyczny zwój zasługiwał na znacznie większą uwagę i został praktycznie zlekceważony podczas katalogowania zasobów biblioteki w XIX wieku. Dopiero profesor Perani po raz pierwszy od tego czasu postanowił na nowo go zbadać.

Zabytek, który w katalogu opisany został jako "zwój 2", ma 36 metrów długości i 64 centymetry wysokości. Według najnowszej hipotezy powstał między latami 1155-1225 i jest najstarszym znanym na świecie kompletnym zwojem Tory. Zagadką pozostaje, skąd wziął się w Bolonii.

Odkrycie to - zauważa się - potwierdza jednocześnie związki, jakie łączą ten tekst z Bolonią. W wymowie hebrajskiej nazwa tego miasta znaczy: "to tam mieszka Pan".

Konserwatorzy zabytków i historycy natychmiast przystąpili do wszystkich niezbędnych działań, aby zapewnić odpowiednie warunki do przechowywania zabytku.

Nawiązano też kontakty z najwybitniejszymi znawcami judaizmu na świecie. Kilkoro zgodziło się z tezą włoskiego profesora. Datę powstania zwoju potwierdzono też w rezultacie badań, przeprowadzonych przy pomocy promieniotwórczego izotopu węgla C14.

Nie wiadomo jeszcze, czy Tora z Bolonii zostanie publicznie wystawiona.

 

 

«« | « | 1 | » | »»
 • Stanisław_Miłosz
  29.05.2013 15:40
  Zwój Tory: "Według najnowszej hipotezy powstał między latami 1155-1225 i jest najstarszym znanym na świecie kompletnym zwojem Tory. Zagadką pozostaje, skąd wziął się w Bolonii. Odkrycie to - zauważa się - potwierdza jednocześnie związki, jakie łączą ten tekst z Bolonią. W wymowie hebrajskiej nazwa tego miasta znaczy: "to tam mieszka Pan"." Jest jeszcze inna zadziwiająca koincydencja: Święty Franciszek żył w latach 1181-1226! Papież przybrał imię Franciszka. Wiek Zwoju rozpoznano gdy papieżem został Franciszek. I co o tem myśleć? Znak jakiś? Tylko czego?
 • cUCaIEzjJoFXheqB
  29.06.2013 13:11
  A pleasngily rational answer. Good to hear from you.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.