Kopie starożytnych przedmiotów i fragmenty malarstwa ściennego ze świątyni perskiego boga Mitry w Syrii znalazły się na wystawie "Hawarte. Ostatnie arcydzieła mistrzów antyku". Ekspozycja w Muzeum Archeologicznym w Krakowie czynna będzie od czwartku.
"Ta wystawa zaciekawi każdego, kto interesuje się starożytnością. Szczególnie cenne są malowidła, które pokrywały ściany i sufit świątyni boga Mitry w Hawarte na północy Syrii. Odwiedzający muzeum zobaczą pierwszą rekonstrukcję dekoracji malarskiej sufitu oraz malowideł przedstawiających dzieje Mitry" - mówił w środę PAP prof. Michał Gawlikowski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Prezentowane na wystawie malowidła są wybitne zarówno ze względu na warsztat, jak i na program ikonograficzny, przedstawiający szczegółowo historię perskiego bóstwa. Fakt, że zachowało się kolejnych pięć warstw dekoracji malarskiej, dał naukowcom unikalną szansę przeanalizowania przemian, jakie zachodziły w stylu malarstwa późnego antyku na terenie Syrii. W Muzeum Archeologicznym pokazane są także kopie znalezionych w grocie zabytków, m.in. naczynie liturgiczne zdobione we wzór winnej latorośli i ceramiczne lampki oliwne.
Historię mitraizmu, czyli kultu Mitry, zwiedzający poznają oglądając obrazy na kilku tablicach ściennych. Ilustracje są wzbogacone komentarzem historycznym. Krakowianie i turyści obejrzą też zdjęcia przedstawiające prace archeologów nadzorowane przez prof. Gawlikowskiego oraz działania konserwatorów zabytków, którymi kierowała Ewa Parandowska z Muzeum Narodowego w Warszawie. Polacy pracowali w syryjskiej grocie przez ostatnie kilkanaście lat.
Jak tłumaczył prof. Gawlikowski, władze Syrii poprosiły polski zespół o przeprowadzenie wykopalisk, badań i konserwacji w Hawarte, ponieważ darzą polskich badaczy szacunkiem i zaufaniem. "Mamy już u nich wyrobioną reputację" - powiedział PAP profesor. Dodał, że jeszcze wiele tajemnic czeka na odkrycia archeologów.
Wystawę udostępniło wcześniej Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie. Pomysł zorganizowania ekspozycji zrodził się ponad dwa lata temu podczas wykopalisk w Palmyrze w środkowej Syrii. Na realizację inicjatywy organizatorzy wystawy otrzymali dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Projekt miał się zakończyć stałą ekspozycją w muzeum w Hama, w zachodniej Syrii, uzupełnioną oryginalnymi zabytkami. "Niestety ostatnie wydarzenia w Syrii nie pozwalają nam teraz myśleć o wystawie stałej w salach muzealnych w Hama" - skomentował prof. Gawliński.
Ekspozycja w Krakowie czynna będzie do końca września.
Jubileusz obwieszczajcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców.
Czyli inaczej Szczodre Gody. Słowiańskie święto obchodzone w pierwszy dzień zimy.