Być Koptem w Egipcie

Państwo teraz nie istnieje. Rozwścieczony tłum może w każdej chwili spalić kościół, zaatakować księdza i ukraść wszystko co wpadnie w ręce. Muzułmanie nakazują chrześcijanom opuścić wioskę. Wypędza się ofiary – mówi w filmie ks. Matr Ayoub z Asyut.

Słowa księdza doskonale obrazują obecną sytuację Koptów w tym kraju. Ich tragedia nie budzi większego zainteresowania zachodnich mediów, które jeszcze niedawno poświęcały obszerne relacje wydarzeniom w Egipcie.  „Być Koptem”  jest jednym z nielicznych filmów dokumentalnych, którego autorzy dotarli do społeczności Koptów, zarówno w Kairze, jak i na prowincji. To relacja z pierwszej ręki, nakręcona dzięki współpracy ośrodka telewizyjnego w Krakowie, tamtejszego Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego i organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Napiętą sytuację podsycają przepełnione nienawiścią, pełne nieprawdziwych oskarżeń pod adresem chrześcijan oracje muzułmańskich duchownych emitowane w egipskiej telewizji. Kilka takich wystąpień można zobaczyć w filmie. Mają one ogromny wpływ na kształtowanie opinii współwyznawców. Niewiele trzeba, by po piątkowych modłach w meczecie i wysłuchaniu tego typu opinii kilkuset mężczyzn zburzyło kościół.

Bogatsi Koptowie uciekają z Egiptu. Średniozamożni i biedota z prowincji, Aleksandrii i Mokattamu, zostali. Reszta podlega prześladowaniom, islamizacji na siłę, nasiliły się porwania i gwałty na chrześcijankach.

Film będzie można zobaczyć we wtorek o godz. 17.15, w programie Ośrodka TVP Kraków.

Art.43 TV Być Koptem - Trailer

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
  • Irena
    12.06.2013 23:40
    Jesteście goścmi w ich kraju, więc sznujcie ich religie!!! Won mi z Egiptu. Wy - ty co na tym zdjęciu siedzisz, wogóle do sekty należysz!!! Więc jakim prawem pod przykrywką BOGA jeszcze wprowadzasz zament w tamtym kraju!! Bóg jest miłością- POKOJEM na świecie a nie wojną. Zabieraj się i przestań panoszyc w czyimś kraju i nażucac swoje sekciarskie rządy!!!
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.