Weekend po arabsku

Arabia Saudyjska ogłosiła w niedzielę, że podjęła decyzję o przesunięciu oficjalnego weekendu na piątek i sobotę, co ma ujednolicić tydzień roboczy królestwa i innych krajów regionu, a tym samym ożywić gospodarkę.

Największa gospodarka wśród państw arabskich, Arabia Saudyjska, była ostatnim z członków Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC), w którym weekend obowiązywał w czwartek i piątek. Od 1 maja na weekend piątkowo-sobotni przestawił się Oman. Piątek jest dniem świątecznym, w czasie którego wyznawcy islamu modlą się wspólnie w meczetach.

Ogłoszenie zmian w Arabii Saudyjskiej zostało z zadowoleniem przyjęte przez tamtejszych ekonomistów i biznesmenów, którzy podkreślili, że sektor prywatny zyskał jeden dzień na prowadzenie międzynarodowych interesów i zamiast trzech dni roboczych w tygodniu, dostosowanych do reszty świata, teraz będą cztery.

Jednak część konserwatystów religijnych było przeciwnych przeniesieniu weekendu na piątek i sobotę, ponieważ ich zdaniem decyzja miała "posmak westernizacji".

GCC zrzesza Arabię Saudyjską, Bahrajn, Katar, Kuwejt, Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

 

«« | « | 1 | » | »»