Arabia Saudyjska ogłosiła w niedzielę, że podjęła decyzję o przesunięciu oficjalnego weekendu na piątek i sobotę, co ma ujednolicić tydzień roboczy królestwa i innych krajów regionu, a tym samym ożywić gospodarkę.
Największa gospodarka wśród państw arabskich, Arabia Saudyjska, była ostatnim z członków Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC), w którym weekend obowiązywał w czwartek i piątek. Od 1 maja na weekend piątkowo-sobotni przestawił się Oman. Piątek jest dniem świątecznym, w czasie którego wyznawcy islamu modlą się wspólnie w meczetach.
Ogłoszenie zmian w Arabii Saudyjskiej zostało z zadowoleniem przyjęte przez tamtejszych ekonomistów i biznesmenów, którzy podkreślili, że sektor prywatny zyskał jeden dzień na prowadzenie międzynarodowych interesów i zamiast trzech dni roboczych w tygodniu, dostosowanych do reszty świata, teraz będą cztery.
Jednak część konserwatystów religijnych było przeciwnych przeniesieniu weekendu na piątek i sobotę, ponieważ ich zdaniem decyzja miała "posmak westernizacji".
GCC zrzesza Arabię Saudyjską, Bahrajn, Katar, Kuwejt, Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…