Wspólna deklaracja katolików i muzułmanów

Stanowisko jest jednoznaczne: potępiamy przemoc w Syrii.

„Wierzący wobec materializmu i sekularyzacji w społeczeństwie”. Na taki temat obradował 18 i 19 czerwca w Watykanie Komitet Łączności Katolicko-islamskiej. Było to już jego 19. posiedzenie. Tworzą go wspólnie Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego i Międzynarodowe Islamskie Forum na rzecz Dialogu z siedzibą w Arabii Saudyjskiej. Dziś opublikowano komunikat, który podpisali obaj współprzewodniczący Komitetu: kard. Jean-Louis Tauran jako szef wspomnianej dykasterii watykańskiej i prof. Hamid bin Ahmad Al-Rifaie, kierujący islamskim forum.

Katolicy i muzułmanie przedstawili swe opinie na omawiany temat. Udało się uzgodnić kilka punktów. Tak chrześcijaństwo, jak islam zgadzają się, że materialne i duchowe aspekty życia są nieodłączne i wzajemnie się uzupełniają, a wierzący zobowiązani są godzić oba te wymiary. Wielu ludzi zatraca dziś swe duchowe i materialne korzenie, co osłabia moralnie jednostki i społeczeństwa. Wobec wielorakich kryzysów we współczesnym świecie, obie strony uznają wspólną odpowiedzialność wierzących w Boga za wszelką możliwą ochronę ludzi nimi zagrożonych.

Uczestnicy spotkania czują się uhonorowani audiencją, jakiej udzielił im tydzień temu papież Franciszek. Zachęcił ich on do dalszego dialogu międzyreligijnego na rzecz pokoju w świecie. Komitet Łączności Katolicko-islamskiej stanowczo potępia to, co dzieje się w Syrii: zabijanie licznych niewinnych, agresję skierowaną przeciw świętości ludzkiego życia i godności człowieka. „Apelujemy do organizacji regionalnych i międzynarodowych – piszą uczestnicy rzymskiego spotkania – by uczyniły co w ich mocy dla położenia kresu przelewowi krwi, zgodnie z prawem międzynarodowym”.

Ustalono, że następne spotkanie Komitetu odbędzie się w Tatwan w Maroku. Zorganizuje je tym razem strona muzułmańska.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • katolik
  26.06.2013 18:31
  Kościół Katolicki, Kościół wojujący z piekłem i z herezjami przestał istnieć wraz ze śmiercią papieża Piusa XII, ostatniego katolickiego papieża, jednak walka z piekłem nie ustała i trwać będzie do końca świata.
  Ap 12: 17 "I rozgniewał się Smok na Niewiastę, i odszedł rozpocząć walkę z resztą jej potomstwa, z tymi, co strzegą przykazań Boga i mają świadectwo Jezusa."
  "A bez wiary nie można podobać się Bogu. Hbr 11:6
  Czy wiesz po co żyjesz?
  http://tradycja-2007.blog.onet.pl/
 • Krzychu
  26.06.2013 19:39
  A kto morduje w Syrii? Buddyści?
 • sf
  26.06.2013 20:36
  mordują kosmici czyli zamordyści
 • goscimira
  27.06.2013 08:34
  To fajnie że muzułmanie potępiają swoje mordy. Gdyby jeszcze zaczęli żyć jak ludzie, anie mordercy. Ich deklaracje są nic nie warte. Po prostu mają nakaz od saudyjskiego władcy. On też jest za dialogiem religijnym, pod warunkiem,że tą religią jest islam. innych więzi, torturuje, morduje.
  Oby choć raz w swoim istnieniu ta najmłodsza i najbardziej zarozumiała religia, była wstanie kogoś wysłuchać. I oby los naszych braci w Syrii nareszcie zaczął się zmieniać na lepszy. Oby islam zaczął dążyć do oświecenia i przestał się upierać przy ciemnogrodzie. Oby islam poszedł w stronę światła i przestał kroczyć w stronę ciemności.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.