Izrael: Minister krytykowany za wizytę na Wzgórzu Świątynnym

Skrajnie prawicowy izraelski minister Itamar Ben Gwir złożył kolejną wizytę na jerozolimskim Wzgórzu Świątynnym, wzbudzając tym krytykę zarówno ultraortodoksyjnych żydów, jak i świata muzułmańskiego. Wzgórze Świątynne jest świętym miejscem judaizmu i islamu.

"To atak na najświętsze miejsce judaizmu i panujący wokół niego konsensus" - skomentował reprezentujący ultraortodoksyjnych żydów poseł Mosze Gafni z partii Zjednoczony Judaizm Tory. Dodał, że gest Ben Gwira nie jest manifestacją izraelskiej suwerenności nad Wzgórzem Świątynnym, ale czymś przeciwnym - "profanacją świętości, która niepotrzebnie prowokuje świat muzułmański".

Ben Gwir jest liderem skrajnie prawicowej partii Żydowska Siła i ministrem bezpieczeństwa narodowego. Zarówno Żydowska Siła, jak i Zjednoczony Judaizm Tory wchodzą w skład rządzącej koalicji.

Wizyta Ben Gwira, któremu towarzyszyła "okupacyjna policja", to "niebezpieczna eskalacja, niedopuszczalna prowokacja i profanacja świętości meczetu Al-Aksa oraz historycznego i prawnego statusu tego miejsca" - napisano w komunikacie ministerstwa spraw zagranicznych Jordanii. Zachowanie Ben Gwira potępił również islamistyczny Hamas, z którym Izrael prowadzi wojnę w Strefie Gazy.

Wzgórze Świątynne leży na terenie anektowanego przez Izrael jerozolimskiego Starego Miasta. W starożytności mieściły się tam Pierwsza i Druga Świątynia Jerozolimska. Obecnie stoi tam meczet Al-Aksa wraz z sanktuarium Kopuła na Skale. Wzgórze Świątynne pozostaje najświętszym miejscem dla judaizmu i trzecim najświętszym miejscem islamu.

Według przestrzeganego od lat kompromisu terenem administruje powoływany przez władze Jordanii zarząd, a żydzi, podobnie jak inni nie-muzułmanie, mogą odwiedzać to miejsce, ale nie mogą się tam modlić. Według Naczelnego Rabinatu Izraela i wielu autorytetów religijnych judaizmu, żydzi nie powinni wchodzić na Wzgórze Świątynne również z przyczyn religijnych.

Ben Gwir kilkakrotnie odwiedzał już Wzgórze Świątynne i uczestniczył tam w żydowskich modlitwach, nawołując do odejścia od funkcjonującego status quo. Jego wizyty były uznawane za prowokacje i krytykowane m.in. przez USA, UE, ONZ i państwa arabskie, a także premiera Izraela Benjamina Netanjahu.

Na Wzgórzu Świątynnym wielokrotnie dochodziło do starć między Palestyńczykami a siłami izraelskimi. Jesienią 2000 r. wizyta przyszłego premiera Izraela Ariela Szarona na Wzgórzu wywołała falę zamieszek, które stały się bezpośrednią przyczyną trwającej pięć lat drugiej intifady, czyli powstania Palestyńczyków przeciwko izraelskiej okupacji.

Z Jerozolimy Jerzy Adamiak (PAP)

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg