Świadectwo Eli Dorfmana z Hajfy wygłoszone podczas rekolekcji na Górze św. Anny.
- Urodziłem się 37 lat temu w St. Petersburgu, w Rosji, w rodzinie żydowskiej. Wszyscy moi przodkowie byli żydami. Od młodości wiedziałem, że będę żydem. Wiedziałem, że nie mam nic wspólnego z chrześcijaństwem. Kiedy miałem 14 lat, moja rodzina wyemigrowała do Izraela. Dwa miliony rosyjskich żydów wróciły do Izraela. Tam zacząłem chodzić do szkoły, czytałem Stary Testament i uczyłem się historii o chrześcijanach, którzy prześladowali i zabijali żydów. Byłem wrogo nastawiony do chrześcijaństwa - mówił do ponad trzystu uczestników rekolekcji „Jezus żyje!” na Górze Świętej Anny Eli Dorfman, pastor wspólnoty „Żywy Izrael” z Hajfy.
- W Anglii spotkałem młodego człowieka, który zaprosił mnie do swojej wspólnoty. Od nich dostałem Nowy Testament. Przez pół roku przeżywałem wewnętrzną walkę. Poznawałem coraz bliżej, kim jest Jezus, że w Nim wypełniają się proroctwa Starego Testamentu. Ale myślałem, że jestem Żydem, więc nie mogę być chrześcijaninem. Bo wiedziałem przecież, że chrześcijanie zabijają Żydów! Zastanawiałem się, jak to jest możliwe, że tylu rabinów studiowało tradycję żydowską i nikt z nich nie rozpoznał, że Jezus jest Mesjaszem. Czy ja mogę być mądrzejszy od nich? Bóg jednak pokazał mi, że korzenie religii chrześcijańskiej są żydowskie. I równolegle Bóg pokazał mi mój grzech, pokazał, że naprawdę potrzebuję przebaczenia i zbawienia. Po roku postanowiłem powiedzieć, że Jezus jest moim Panem, moim Bogiem. Zostałem ochrzczony w rzece Jordan – mówił Eli Dorfman, który jest obecnie jednym z liderów wspólnot „żydów mesjanistycznych” w Izraelu. W 1996 r., kiedy Dorfman przyjął chrzest, w Izraelu były dwie takie wspólnoty. Obecnie jest ich 20-30. – W Izraelu jest 20 tysięcy Żydów, którzy wierzą w Jezusa. I ta liczba wzrasta – opowiadał pastor uczestnikom rekolekcji.
Rekolekcje „Jezus żyje!” od 11 lat organizowane są przez gliwickie wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym. Od dwóch lat współorganizują je także wspólnoty opolskie. W tym roku w trzech tygodniowych turnusach rekolekcji na Górze Świętej Anny weźmie udział ponad 1100 uczestników z całej Polski.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…