In God We Trust

Bogactwo religijnych wierzeń i rytuałów, składające się na duchowy krajobraz Stanów Zjednoczonych jest tematem wystawy zbiorowej "In God We Trust". Ekspozycję, złożoną z instalacji, filmów wideo i fotografii, do 10 listopada oglądać można w warszawskiej Zachęcie.

Tematem przewodnim wystawy jest wielorakość religijnych wierzeń Amerykanów i różnorodność praktyk religijnych, jakie stosują. Wystawa obejmuje prace wielopokoleniowej grupy współczesnych artystów, wywodzących się z różnych tradycji duchowych.

Ekspozycja podkreśla niejednorodność amerykańskiej kultury; tytuł "In God We Trust" - napis, jaki od lat 50. XX wieku widnieje na amerykańskich banknotach - sugeruje, że mowa jest o więcej niż tylko jednym bogu. Artyści podejmują tematy form - często karykaturalnych - obecności religii we współczesnym życiu codziennym, relacji religijności do życia społecznego, ekonomicznego i politycznego.

"Wystawa stawia pytanie czy istnieje jeden Bóg, czy może jest wiele bogów w Stanach Zjednoczonych. My jesteśmy bardzo homogeniczni jeśli chodzi o rasę i religię. W Stanach natomiast jest to bardzo zróżnicowana sprawa. Występuje chrześcijaństwo i różne jego odmiany, ale także - judaizm, buddyzm i islam, którego odsetek wyznawców ostatnio procentowo bardzo rośnie. Wystawa nie traktuje jednak stricte o religiach, ale często - o stanie duchowości, spirytualizmie" - mówiła podczas czwartkowej konferencji prasowej w Zachęcie kuratorka ekspozycji Maria Brewińska.

Kuratorka zwróciła również uwagę, że ekspozycja pokazuje też w jaki sposób religia wykorzystywana jest w popkulturze.

Wśród eksponatów znalazła się m.in. fotografia autorstwa Davida LaChapelle'a, przedstawiająca amerykańskiego rapera Kanye Westa w koronie cierniowej. Na wernisażu zobaczyć można także pracę Michaela Murphy'ego "Team Extreme Jesus", przedstawiającą głowę Jezusa, skonstruowaną z figurek żołnierzyków a także instalację skomponowaną z żołnierskich ubrań, zawieszoną na ścianie w pozycji ukrzyżowanego Chrystusa oraz sklep z dewocjonaliami. Ponadto, ekspozycja prezentuje także filmy wideo, przedstawiające chrzest a także fotografie przedstawiające biblijne sceny, osadzone w realiach blokowisk i współczesnych amerykańskich ulic oraz figurę fioletowego Buddy, siedzącego na sprzęcie nagłaśniającym.

Podczas wystawy oglądać będzie można prace takich artystów jak m.in. Edgar Arceneaux, Nina Berman, Huma Bhabha, Peter Bogers, C-LEVEL Project, Jonathan Durham, Dzine (Carlos Rolon), Angela Ellsworth, Generic Art Solutions, Anthony Goicolea, Erin Cosgrove, Guerra De La Paz, Christian Jankowski, Joseph Johnson, William Klein, Olivier Laric, David LaChapelle, Nate Lowman, Joanna Malinowska, Michael Murphy, Rashaad Newsome, Michael Rakowitz, Jay Rosenblatt, Martha Rosler, Andres Serrano, Bill Viola, Jim Shaw, Shannon Taggart, Kim Sooja i Piotr Uklański.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.