Syria: Kurdowie odbili przejście

Bojownicy kurdyjscy w Syrii zajęli w sobotę przejście graniczne Jarubija na granicy z Irakiem, po trzech dniach starć z rebeliantami z grup Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie oraz Front al-Nusra - podało opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Wcześniej przejście to, leżące na północnym wschodzie Syrii, islamiści przejęli z rąk rządowej armii syryjskiej. W walkach między Kurdami a islamistami obie strony poniosły duże straty - dodało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Zaprzeczyło ono również doniesieniom syryjskiej telewizji państwowej, która podała w piątek, że lider Frontu al-Nusra, walczącego w Syrii dżihadystycznego ugrupowania powiązanego z Al-Kaidą, został zabity. Informację o śmierci Abu Mohameda al-Golaniego zdementowali dwaj wyżsi rangą przedstawiciele Frontu al-Nusra.

Siły reżimu prezydenta Baszara el-Asada wycofały się w ciągu ubiegłego roku z północnego wschodu Syrii. Bojownicy mniejszości kurdyjskiej zdołali zapewnić temu regionowi status terytorium w znacznej mierze autonomicznego. Obecnie są jednak konfrontowani z coraz silniejszymi atakami rebeliantów, którym przewodzą formacje powiązane z Al-Kaidą.

Rebelianci oskarżają Kurdów o współdziałanie z reżimem Asada w celu utrwalenia autonomii. Głębsze tło konfliktu stanowi rywalizacja o ropę naftową i inne zasoby naturalne na graniczących z Irakiem obszarach Syrii.

Kurdowie stanowią ok. 10 procent 23-milionowej ludności Syrii. Są największą mniejszością etniczną w tym kraju.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.