Al Szabab o terrorystach: Brygada męczenników

Islamiści, którzy w końcu września dokonali zamachu na centrum handlowe Westgate w stolicy Kenii, Nairobi, zabijając blisko 70 ludzi, stanowili "brygadę męczenników", z której żaden nie próbował uciec - zaznaczyli we wtorek somalijscy islamiści z Al-Szabab.

Członkowie "brygady męczenników" byli "braćmi, którzy zgłosili się na ochotnika do penetracji linii nieprzyjaciela i wywołania chaosu przed zabiciem wroga" - podało w najnowszym wydaniu swego internetowego portalu związane z Al-Kaidą ugrupowanie Al-Szabab.

Nie wyjaśniając wyraźnie, czy zamachowcy zginęli, szababowie odrzucili twierdzenie szefa kenijskiego wojska Juliusa Karangiego, według którego zamachowcy usiłowali zbiec z Westgate po interwencji kenijskich sił porządkowych.

"Karangi miał jeszcze czelność powiedzieć, że kandydaci dżihadu na męczenników próbowali uciec" - podkreślili w swoim internetowym magazynie.

Opublikowany na stronach fundamentalistów islamskich magazyn pełen jest strasznych zdjęć z ataku i sformułowań świadczących o sukcesie zamachowców.

"Westgate nie było walką, to było przesłanie dla Kenijczyków: wycofajcie się z Somalii, zaprzestańcie agresji wobec muzułmanów" - magazyn przypomina słowa rzecznika szababów Alego Mohameda Rage'a.

Szababowie bardzo szybko przyznali się do przeprowadzenia zamachu, w którym zginęło 67 ludzi, a około 20 uznano za zaginionych. Podali wtedy, że dokonali go w odwecie za kenijską interwencję wojskową na południu Somalii w końcu 2011 r.

W obecnym artykule nie precyzują, ilu było zamachowców.

Policja kenijska uważa, że czterech, o wielu mniej, niż szacowała początkowo. Przyjęto, że zginęli oni podczas ataku. Władze uważają, że ich ciała znaleziono w ruinach głównej części centrum handlowego, ale identyfikacji zwłok jeszcze nie zakończono.

Choć Al-Szabab została wyparta ze stolicy Somalii przed dwoma laty przez siły państw Unii Afrykańskiej, jest głównym przeciwnikiem słabych władz centralnych w Somalii i kontroluje znaczne obszary w środkowej i południowej części kraju.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.