Hagia Sophia jednak meczetem?

Władze Grecji zdecydowanie zareagowały na słowa tureckiego wicepremiera Bülenta Arinça, że świątynia Hagia Sophia (Mądrości Bożej) w Stambule, będąca obecnie muzeum, wkrótce znowu stanie się meczetem. Minister spraw zagranicznych Elefterios Wenizelos oświadczył, że takie zapowiedzi „ranią uczucia religijne milionów chrześcijan”.

Ta dawna bazylika chrześcijańska, zbudowana w VI w., została zamieniona na meczet po zdobyciu Konstantynopola przez Ottomanów w 1453 r. Była nim do 1934 r., gdy ówczesny szef państwa Kemal Atatürk przekształcił ją w muzeum w ramach laicyzacji kraju.

Arinç wyraził 16 listopada nadzieję, że „meczet Hagia Sophia wkrótce znów się do nas uśmiechnie”. Wyjaśnił, że „miejsce kultu nie może służyć innemu celowi niż pierwotny”.

Wypowiedź ta wpisuje się w politykę islamizacji społeczeństwa, prowadzoną przez rządzącą Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Np. na początku listopada premier Recep Tayyip Erdoğan w imię moralności skrytykował koedukację w akademikach. Z kolei od kilku dni posłanki AKP przychodzą na obrady parlamentu w islamskich chustach.

«« | « | 1 | » | »»
 • Anna
  21.11.2013 17:45
  A kto się przejmuje uczuciami chrześcijan? Chrześcijańscy przywódcy sprzedają nas za judaszowe srebrniki!A Mister Euro i Mister Dolar jest dla nich Bogiem.A nasi katoliccy hierarchowie juz dawno zapomnieli, co to znaczy upominać się o prawa chrześcijan, domagać się oddania miejsc kultu. Potrafią sie tylko zastanawiać jak to dogodzić innowiercom.
 • tadzikgorny
  21.11.2013 17:58
  „miejsce kultu nie może służyć innemu celowi niż pierwotny” - zgodnie z tą logiką powinien tam urzędować raczej Bartłomiej I, niż muzułmanie
 • katolik
  21.11.2013 18:21
  Wszystkie fałszywe religie pochodzą z piekła z wyjątkiem jedynej objawionej przez Boga.
  Kto nie czci Boga, prędzej czy później, świadomie czy nieświadomie czci demony..
 • adamp_314
  21.11.2013 22:52
  Najpiękniejszym rozwiązaniem było by gdyby obie religie dogadały się by budynek użytkować jako zarówno meczet jak i kościół. Tak funkcjonuje na przykład Rockefeller Memorial Chapel na kampusie Uniwersytetu Chicago. Wbrew nazwie budynek przypomina raczej katedrę niż kaplicę. Przedstawiciele poszczególnych religii wynajmują budynek na godziny i nikomu jakoś to nie przeszkadza. Sam byłem tam na niejednej mszy katolickiej.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.