Judaizm i chrześcijaństwo potrzebują siebie

Izrael bez Kościoła narażony jest na niebezpieczeństwo zamykania się w sobie a Kościołowi bez Izraela grozi niebezpieczeństwo zagubienia swych korzeni historii zbawienia. Judaizm i chrześcijaństwo potrzebują siebie nawzajem – mówił abp Stanisław Gądecki podczas wykładu otwartego w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W spotkaniu, które prowadził ks. dr Tomasz Siuda, moderator Dzieła Biblijnego w archidiecezji poznańskiej, wzięli udział ks. superintendent Jan Ostryk z Kościoła ewangelicko-metodystycznego oraz ks. prof. Bogdan Poniży z Wydziału Teologicznego UAM.

Metropolita poznański wygłosił wykład w ramach spotkań Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II, nawiązujący do obchodów XVII Dnia Judaizmu. Celem wykładu było wyjaśnienie słuchaczom Dzieła Biblijnego, dlaczego Kościołowi potrzebny jest ten dzień.

Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaznaczył, że z punktu widzenia chrześcijańskiego korzenie naszej wiary nie tkwią tylko w naszych czasach, ale i w całym Starym Testamencie. „Kościół uznaje, że początki jego wiary i wybrania znajdują się w Bożej tajemnicy zbawienia już u patriarchów, Mojżesza i proroków. Chrześcijaństwo, jego liturgia i duchowość mają w pewnym sensie swoje korzenie w judaizmie” – zwrócił uwagę metropolita poznański.

Zaznaczył, że chrześcijaństwo nie jest zastąpieniem, ale jest wypełnieniem judaizmu. Nowe przymierze jest końcową interpretacją starego przymierza. - Nie jest zawieszeniem ani zniesieniem starego, ale jest końcowym amen dla wszystkich obietnic, które zostały złożone przez Boga - stwierdził wiceprzewodniczący KEP. Podkreślił, że dzięki deklaracji o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich „Nostra aetate” dzisiaj możemy bardziej odczuwać więź duchową między chrześcijanami a żydami.

Mówiąc o duchowych więzach obu religii, abp Gądecki zaznaczył, że w organizowaniu Dnia Judaizmu nie chodzi o judeizowanie chrześcijaństwa ani o chrystianizację judaizmu. Ma on kształtować atmosferę dojrzalszego dialogu, poszanowania i zrozumienia i wzajemnego ubogacenia duchowego, który ma owocować w życiu społecznym. „Dzień Judaizmu winien dawać nowe wspólne impulsy na rzecz budowania cywilizacji miłości, pokoju, sprawiedliwości społecznej i wychowania młodego pokolenia do wiary w Boga i przestrzegania Dekalogu jako fundamentu moralności” – stwierdził wiceprzewodniczący KEP.

Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II jest publicznym stowarzyszeniem wiernych erygowanym przez Konferencję Episkopatu Polski. Jego celem jest pogłębianie rozumienia Objawienia Pańskiego w świetle Pisma Świętego zgodnie z nauką Kościoła oraz kształtowanie duchowości i kultury biblijnej w duszpasterstwie, a także w indywidualnej formacji wiernych.

«« | « | 1 | » | »»
 • Stanisław_Miłosz
  07.12.2013 16:41

  Ja bym do tego dodał, że chrześcijaństwo przede wszystkim powinna cechować w stosunku do judaizmu wyrozumiała pobłażliwość, taka jak w stosunku do wszystkich zbłądzonych. Ostatecznie, gdyby nie zbłądzili, nie mielibyśmy Chrystusa.

  Pobłażliwość, ale też wielka i roztropna ostrożność. Bo przecież - dalej błądzą. I chęci poprawy nie widać, a nawet - w pewnych nurtach judaizmu (który judaizmem Jezusa już dość dawno nie jest) - są symptomy wyraźnego zatwardzenia w błędzie.

  Tak, niewątpliwie potrzebujemy siebie, tyle tylko, że każde w inny sposób. I w innym celu. Czyli - "różnimy się pięknie". Albo i nie, nie pięknie. I warto o tym nie zapominać. Nim "na misia" będziemy się bratać.

   

 • katolik
  07.12.2013 17:26
  Pan Jezus powiedział o Sobie:

  Ja jestem drogą, prawdą i życiem. Nikt nie może przyjść do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.” J 14: 6

  Do Żydów powiedział: „Tak też mówię wam: królestwo Boże będzie od was zabrane i zostanie powierzone ludowi, który wyda zeń owoce.” Mt 21:43

  Żeby nie było żadnych wątpliwości, Pan Jezus powiedział:

  „Każdy, kto wierzy w Syna, ma życie wieczne; kto zaś nie wierzy w Syna, tego czeka nie życie, lecz gniew Boży.” J 3:36
  Abp S. Gądecki: „My mówimy, że Żydzi i chrześcijanie tworzą jeden lud Boży i że to, co dotyczy drogi zbawienia, u nich realizuje się przez Mojżesza, a u nas przez Chrystusa.”
  Ponieważ Żydzi nie uznają Pana Jezusa i nie należą do Kościoła Katolickiego nie mogą być zbawieni, podobnie jak ci, którzy należą do posoborowego „Kościoła” kierowanego przez wilków. Przyszedł bowiem czas, o którym pisał św. Piotr, pierwszy papież:

  „Znaleźli się jednak fałszywi prorocy wśród ludu tak samo, jak wśród was będą fałszywi nauczyciele, którzy wprowadzą wśród was zgubne herezje. Wyprą się oni Władcy, który ich nabył, a sprowadzą na siebie rychłą zgubę.” 2P 2:1
 • hala
  07.12.2013 20:19
  Religijni zwierzchnicy judaizmu wcale nie mówią, że chrześcijaństwo jest im potrzebne. Tylko hierarchowie katoliccy wręcz przymilają się do nich.
  Skoro katolicy wyrzekli się nawracania, to w gruncie rzeczy wyrzekli się głoszenia Ewangelii. Nawracanie Żydów jest obecnie uważane przez katolików za najgorsze przestępstwo.
 • ola
  08.12.2013 21:37
  Dlaczego biskup nie wyłożył prawdy o judaiźmie??Seminaria sa okupowane przez judaizatorów Kościoła. Biskup działa jak książkowy potomek Jakuba Franka
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.