Patriarcha Cyryl ostrzega przed islamskimi radykałami

Patriarcha moskiewski ostrzega przed napływem do Rosji islamskich radykałów. Liczy też na zapobiegawcze działania władz. Temat ten Cyryl podjął na dzisiejszym spotkaniu z duchowieństwem diecezjalnym Moskwy.

Niepokój Cyryla I budzi prowokacyjne zachowanie imigrantów oraz ich jawne przywiązanie do skrajnych poglądów wojującego islamu. Werbunek do radykalnych organizacji prowadzony jest w Moskwie i to, według patriarchy moskiewskiego, „w środowiskach słowiańskich”. Dotyczy wyższych uczelni, więzień, klubów sportowych, organizacji społecznych. Zdaniem zwierzchnika rosyjskiego prawosławia około 10 tysięcy radykalnych werbowników islamskich inspiruje konflikty na tle etnicznym i religijnym. 

W ciągu 15 lat ofiarą islamskich radykałów padło sześciu duchownych prawosławnych, w tym zamordowany w trakcie wykonywania czynności duszpasterskich ks. Danił Sysojew. W radykalnych środowiskach, także w meczetach, prowadzona jest propaganda jawnie wzywająca do „dżihadu przeciw niewiernym”. 

Cyryl I zwrócił uwagę na problem dziewcząt rosyjskich, które wbrew własnej woli zmuszane są przez swych mężów muzułmanów do życia w rodzinach poligamicznych, a w wypadku rozwodu pozbawiane są dzieci. Zdaniem patriarchy moskiewskiego narastające napięcie grozi wybuchem niepokojów społecznych w stolicy Rosji i wymaga zastosowania odpowiednich środków przez władze stołeczne i państwowe.
 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ