Tatariada

Komiks "Tatariada" o tatarskich tradycjach, rytuałach, przesądach i świętach ukaże się pod koniec 2014. To inicjatywa Muzułmańskiego Związku Religijnego (MZR) w RP. Wydawnictwo ma w przystępny sposób tłumaczyć tatarskie zwyczaje.

Komiks finansowany jest z budżetu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Ukaże się w nakładzie 500 egzemplarzy - powiedziała PAP Barbara Pawlic-Miśkiewicz z MZR oraz jedna z pomysłodawczyń komiksu.

Wydawnictwo ma być kolażem archiwalnych i współczesnych zdjęć oraz dostępnych grafik dotyczących społeczności tatarskiej. Pawlic-Miśkiewicz powiedziała, że ta graficzna opowieść ma tłumaczyć dzieciom i młodzieży tatarskie zwyczaje, ale też utrwalać przekazywane ustnie od wieków tradycje. Dodała, że ma też zachęcać młodych Tatarów do kultywowania tych tradycji.

W komiksie ukazane będą m.in. święta wynikające z kalendarza muzułmańskiego, w tym dwa najważniejsze święta - Ramadan Bajram na zakończenie postu muzułmańskiego oraz Kurban Bajram, święto ofiarowania.

Pawlic-Miśkiewicz chce też, aby w książce przedstawione zostały obrzędy m.in. azan, czyli włączenie dziecka do wspólnoty muzułmańskiej, ale też obrzędy związane ze ślubem czy pogrzebem. Mają też się znaleźć sprawy - jak je określiła - "dnia codziennego", jak zwyczaje kulinarne, np. robienie tradycyjnej potrawy tatarskiej - pierekaczewników.

VideoKuchnia.pl Pierekaczewnik - Video-Kuchnia.pl

Większość materiałów potrzebnych do stworzenia komiksu już jest. Ale - jak dodała Pawlic-Miśkiewicz - teraz będzie czas, by zapytać starszyznę, czy nie pamiętają zwyczajów typowych dla ich wsi czy rodziny, będzie to także czas, by pozyskać archiwalne fotografie.

Promocja komiksu ma się odbyć pod koniec roku.

Tatarzy to jedna z najmniejszych grup etnicznych w Polsce, ale ich historia na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej ma ponad 600 lat. Jako datę dobrowolnego osadnictwa tatarskiego w Wielkim Księstwie Litewskim i Rzeczypospolitej, Jan Długosz podaje rok 1397. Na ziemie polskie Tatarzy przynieśli ze sobą islam. Już w XVI-XVII wieku zatracili jednak swój język i wiele obyczajów a nazwiska rodowe uległy spolszczeniu.

Ilu jest obecnie Tatarów w Polsce, dokładnie nie wiadomo. W środowisku tej mniejszości działa Muzułmański Związek Religijny w RP oraz Związek Tatarów Polskich. Ten pierwszy liczbę polskich muzułmanów, w większości właśnie pochodzenia tatarskiego, szacuje na ok. 5 tys. osób.

W ostatnim spisie powszechnym pochodzenie tatarskie zadeklarowało niespełna 2 tys. osób.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg