26 stycznia przypada XIV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Tegoroczne obchody w Warszawie odbędą się dzień wcześniej.
Obchodzony tradycyjnie po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan Dzień Islamu w Kościele katolickim nawiązuje do tematu orędzia Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kierowanego do wyznawców islamu na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu.
Tegoroczne hasło Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce brzmi: „Szerzenie wzajemnego szacunku przez edukację”. Z tej okazji Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów oraz Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego Konferencji Episkopatu Polski przygotowały specjalną wkładkę do „Biuletynu Ekumenicznego”, z materiałami do organizacji lokalnych spotkań lub do wykorzystania w osobistej refleksji z tej okazji.
Materiały zawierają program obchodów centralnych w Warszawie, cytaty z Biblii i Koranu, odnoszące się do aktualnie omawianego tematu, tekst modlitwy wiernych, przygotowany na te obchody, oraz polskie tłumaczenie ostatniego orędzia Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, podpisanego przez papieża Franciszka.
„Jesteśmy wezwani do poszanowania religii drugiego człowieka, jej nauczania, symboli i wartości. Szczególny szacunek należy się zwierzchnikom religijnym oraz miejscom kultu. Jakże bolesne są ataki przeciw nim skierowane” – napisał papież w orędziu.
Warszawskie obchody XVI Dnia Islamu w Kościele katolickim będą miały miejsce 25 stycznia o godz. 11 w domu parafialnym przy parafii św. Floriana na Pradze (ul. Floriańska 3). W programie znalazły się m.in.: dwugłos chrześcijańsko-muzułmański, wspólne czytanie Koranu i Biblii, modlitwa i znak pokoju oraz agapa, poprzedzone świadectwem na temat Syrii jako kraju chrześcijan i muzułmanów.
Organizatorem spotkania są Komitet do spraw Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi KEP oraz Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów, która od 1997 roku propaguje dialog między wyznawcami tych dwóch religii w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.
Na czele Rady stoją aktualnie: dr hab. Agata Skowron-Nalborczyk, współ-przewodnicząca ze strony katolickiej, i Andrzej Saramowicz, współprzewodniczący ze strony muzułmańskiej. Sekretarzem Rady jest dr Artur Konopacki.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?