- Tolerancja zakłada, że jesteśmy obok siebie, ale nigdy nie zwracamy się ku sobie. Chodzi o to, żebyśmy sobie nie przeszkadzali. Szacunek podkreśla, że jesteśmy sobą zainteresowani - wyjaśniał w rozmowie z „Gościem Katowickim” ks. dr Adam Wąs SVD z Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.
Ks. Adam tłumaczył także, że dialog religijny, mimo że nie jest najważniejszą tezą pontyfikatu papieża Franciszka, stanowi jedną z towarzyszących mu idei. – Osobiście oczekuję pewnego wskazania, kierunku podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej. Pielgrzymki papieży do tego miejsca zawsze nadawały wyrazistości zaangażowaniu w dialog międzyreligijny. Myślę, że papież pokaże, w którą stronę dalej iść albo zaradzi pewnej zachowawczości. Sądzę, że to nie dokona się w sposób spektakularny, ale przez konkretne słowo, gest, a takich podczas tego pontyfikatu przeżywamy wiele – tłumaczył.
Oficjalne obchody XIV Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce w naszej archidiecezji odbyły się w poniedziałek 27 stycznia w klasztorze ojców franciszkanów w Katowicach-Panewnikach. Jakie owoce dzień ten przyniósł na Śląsku, przypomniał ks. dr Tadeusz Czakański, delegat ds. dialogu z islamem w archidiecezji katowickiej. Najważniejsze wydarzenie miało miejsce 29 maja 2013 r. Był nim pierwszy na świecie Dzień Chrześcijaństwa Wśród Muzułmanów w Polsce. Odbył się w Centrum Kultury i Dialogu „Doha” w Katowicach. Warto zauważyć także publikację książki „Chrześcijanie i muzułmanie razem dla pokoju” oraz kalendarza trzech religii (żydów, chrześcijan i muzułmanów). W 2011 r., z okazji 25. rocznicy międzyreligijnego spotkania w Asyżu, zorganizowano sympozjum naukowe „Pielgrzymi prawdy, pielgrzymi pokoju”. W 2012 r. z kolei odbył się koncert „Jeden Bóg, trzy religie, jeden głos. Żydzi, muzułmanie, chrześcijanie śpiewają dla pokoju”. Organizowane są także wspólne pikniki wakacyjne.
Ks. Czakański podkreślał także znaczenia dialogu w codziennym życiu. Wyjaśniał, że zadaniem chrześcijan jest modlitwa o światło, by właściwie rozeznać istotę dialogu. Ideę dnia islamu wyjaśniał nauczaniem Soboru Watykańskiego II, a dokładnie deklaracją „Nostra aetate” o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich. „Jeżeli więc w ciągu wieków wiele powstawało sporów i wrogości między chrześcijanami i mahometanami, święty Sobór wzywa wszystkich, aby wymazując z pamięci przeszłość, szczerze pracowali nad zrozumieniem wzajemnym i w interesie całej ludzkości wspólnie strzegli i rozwijali sprawiedliwość społeczną, dobra moralne oraz pokój i wolność” – czytamy w deklaracji.
Ks. Czakański wspomniał także o dialogu prowadzonym przez papieży: Jana Pawła II oraz Benedykta XVI. Dzień islamu ma być zatem realizacją ideałów soboru, szukaniem dialogu, okazją do wzajemnego poznania się i przezwyciężania stereotypów.
Ks. dr Adam Wąs omówił przesłanie ojca świętego Franciszka do muzułmanów na całym świecie na zakończenie ramadanu. Praktyka ta istnieje w Kościele od 1967 r. Jednak tylko dwa razy zdarzyło się, że orędzie osobiście podpisane zostało przez papieża. Pierwszy raz było to w 1991 r. Papież Jan Paweł II wołał wtedy o powstrzymanie wojny w Zatoce Perskiej. Po raz drugi zdarzyło się to w ubiegłym roku. Papież Franciszek, w czasie konfliktu w Syrii, nie podkreśla jednak bezpośrednio kwestii związanych z pokojem, ale przede wszystkim akcentuje edukację. Ma ona dokonywać się w kontekście wzajemnego szacunku. Szacunek to, według papieża, postawa dobroci i uprzejmości wobec osób, które darzymy poważaniem i czcią. Papież apeluje więc o szacunek do religii, nauczania, symboli religijnych, wartości, zwierzchników religijnych i miejsc kultu. Nawołuje, by młodzi chrześcijanie i młodzi muzułmanie potrafili z szacunkiem mówić o innych religiach. „Żywię nadzieję, że chrześcijanie i muzułmanie będą prawdziwymi promotorami wzajemnego szacunku i przyjaźni, zwłaszcza poprzez wychowanie” – pisze papież. – Ojciec święty mówi o szacunku, a nie o tolerancji – podkreślał ks. Wąs.
Imam Nedal Abu Tabaq, mufti Ligi Muzułmańskiej w Polsce, podkreślał znaczenie różnorodności, która, przekazywana w odpowiedni sposób, prowadzi do szacunku, a nie izolacji. Zwrócił uwagę na potrzebę odpowiedniego wychowania i świadomości, że każdy człowiek, niezależnie od rasy, wyznania czy pochodzenia, jest człowiekiem wolnym.
Uczestnicy spotkania wyjaśniali, że dążenia do dialogu to dopiero zalążki, recepta na to, jak postępować ma kolejne pokolenie. By lekarstwo zadziałało w odpowiedni sposób, potrzebny jest czas i odpowiednia edukacja.
Podczas spotkania odbyła się także dyskusja panelowa wokół publikacji XI tomu Szkoły Serafickiej „Chrześcijanie i muzułmanie razem dla pokoju”. Prowadziła ją dr Mariola Kozubek. Udział w niej wzięli: mufti Imam Nedal Abu Tabaq, Abdul Jabbar Koubaisy, dr hab. Marek Rembierz oraz ks. dr Adam Wąs. Uczestnicy spotkania pochylili się również nad fragmentami z Koranu oraz Pisma Świętego. Skosztowali także muzułmańskich słodkości.
Dzień Islamu jest wynikiem dialogu i wzajemnego szacunku chrześcijan i muzułmanów żyjących na terenie naszego kraju. Został zapoczątkowany przez Radę Wspólną Katolików i Muzułmanów. Tegoroczny temat „Szerzenie wzajemnego szacunku przez edukację” zaczerpnięty został z „Przesłania na zakończenie Ramadanu ‘Id al-Fitr 1434 H. /2013 A.D.” skierowanego przez papieża do wszystkich muzułmanów.
Jubileusz obwieszczajcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców.
Czyli inaczej Szczodre Gody. Słowiańskie święto obchodzone w pierwszy dzień zimy.