"Noe" zakazany w krajach islamskich

Premierę wstrzymano, bo islam zabrania personifikacji postaci proroka.

Nowy film o tematyce biblijnej „Noe” amerykańskiego reżysera Darrena Aronofsky’ego nie może być wyświetlany w większości krajów arabskich. Magazyn „The Hollywood Reporter” w swoim internetowym wydaniu poinformował, że Katar, Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie odmawiając dystrybucji filmu, oświadczyły, iż islam zabrania personifikacji postaci proroka, jakim jest na przykład Noe - „posłaniec Allaha”.

Premiera filmu, dla którego inspiracją stała się biblijna opowieść o arce Noego, planowana jest w kinach wielu krajów świata na koniec marca br., np. w Egipcie 26 marca. Uniwersytet Al-Azhar w Kairze, stanowiący najwyższy autorytet dla muzułmanów sunnitów, potępił film i zalecił wydanie zakazu jego wyświetlania w całym kraju. Wytwórnia Paramount w USA spodziewa się, że „Noe” zostanie zabroniony w kolejnych krajach, m.in. w Jordanii i Kuwejcie.

Film, a zwłaszcza główny odtwórca rolo Noego, Russel Crowe, krytykowany jest także w USA, gdzie premierę zaplanowano na 28 marca. Wśród wykonawców są takie gwiazdy kina amerykańskiego, jak Anthony Hopkins, Emma Watson i Jennifer Connelly. Według „The Hollywood Reporter” wytwórnia Paramount podkreśla, że jej zamiarem była swobodna, niebędąca wiernym odbiciem tradycyjnego przekazu adaptacja materiału biblijnego.

Paramount Pictures International NOE: WYBRANY PRZEZ BOGA - Zwiastun oficjalny

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama