Protest skrajnych ortodoksów przeciwko służbie wojskowej

Izraelska policja poinformowała w czwartek o aresztowaniu w Jerozolimie pięciu żydowskich skrajnych ortodoksów (haredim), którzy brali udział w kilkusetosobowej manifestacji przeciwko zmuszaniu młodych haredim do pełnienia służby wojskowej.

Manifestujący wstrzymali ruch uliczny i obrzucili policjantów kamieniami i butelkami - powiedział rzecznik policji Micky Rosenfeld.

Manifestację zorganizowano w proteście przeciwko aresztowaniu i skazaniu na wojskowe więzienie studenta jesziwy (wyższej szkoły talmudycznej), który odmówił stawienia się do wojska - podały lokalne media.

Obowiązkowa służba wojskowa w Izraelu trwa dla mężczyzn trzy lata, ale zwolnieni są z niej obecnie studenci jesziw. W marcu jednak Kneset przegłosował ustawę, która zmusi część młodych haredim do odbycia służby wojskowej.

Przeciwko projektowi reformy dotyczącej odbywania służby wojskowej manifestowało na początku marca ponad 300 tys. ultraortodoksów, uznając zmiany w prawie za "prześladowanie religijne". Haredim stanowią 10 procent 8-milionowej ludności Izraela. (PAP)

klm/ ap/

16216585

«« | « | 1 | » | »»