ONZ wyśle misję pokojową do RŚA

Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie uchwaliła w czwartek utworzenie misji pokojowej MINUSCA, aby powstrzymać przemoc między chrześcijanami a muzułmanami w Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie nasilenie jej grozi przekształceniem się w ludobójstwo.

MINUSCA ma liczyć 10 tys. żołnierzy i 1800 policjantów. RB ONZ upoważniła również 2 tys. francuskich żołnierzy w Republice Środkowoafrykańskiej do wspierania pokojowej misji ONZ w tej byłej francuskiej kolonii.

Obecnie starają się tam przywrócić pokój Siły Unii Afrykańskiej liczące około 5 tys. żołnierzy wraz z żołnierzami francuskimi. MINUSCA przejmie misję od sił UA w połowie sierpnia.

W Republice Środkowoafrykańskiej głównie muzułmańscy rebelianci z koalicji Seleka przejęli w marcu 2013 władzę, co wywołało zbrojną kontrakcję milicji chrześcijańskich. W styczniu bieżącego roku Seleka musiała oddać władzę w następstwie utraty kontroli nad falą przemocy, która według ekspertów ONZ ściągnęła na kraj groźbę ludobójstwa.

Rezolucja RB ONZ wyraża poważne zaniepokojenie rozległym łamaniem praw człowieka i praw humanitarnych przez strony konfliktu i wzywa, by "wszystkie milicje i ugrupowania zbrojne bezzwłocznie złożyły broń, zaprzestały wszelkich form przemocy i destabilizujących działań i zwolniły ze swoich szeregów dzieci".

 

 

«« | « | 1 | » | »»