Rzecznik talibów mówi, że "wojna w Afganistanie się skończyła"

Rzecznik biura politycznego talibów powiedział telewizji Al-Jazeera w niedzielę, że wojna w Afganistanie się skończyła i że rodzaj rządów i forma reżimu będą wkrótce znane.

"Zapewniamy wszystkich, że gwarantujemy bezpieczeństwo obywatelom i misjom dyplomatycznym. Jesteśmy gotowi do dialogu ze wszystkimi afgańskimi politykami i zagwarantujemy im niezbędną ochronę" - powiedział rzecznik Mohammad Naeem dla kanału z Kataru.

W krótkim oświadczeniu wideo Abdul Ghani Baradar, jeden z przywódców ruch, powiedział, że zwycięstwo, w którym w ciągu tygodnia upadły wszystkie główne miasta kraju, było niespodziewanie szybkie i nie miało sobie równych na świecie. Powiedział jednak, że prawdziwy test rozpocznie się teraz od spełnienia oczekiwań ludzi i służenia im poprzez rozwiązywanie ich problemów.

Z kolei rzecznik talibów poinformował AP, że bojownicy prowadzą rozmowy mające na celu utworzenie "otwartego, inkluzywnego rządu islamskiego"

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał w niedzielę "Talibów i wszystkie inne partie do zachowania największej powściągliwości w celu ochrony życia" i zapewnienia możliwości zaspokojenia potrzeb humanitarnych, poinformował jego rzecznik: "Wzywamy talibów i wszystkie inne strony do zapewnienia poszanowania i ochrony międzynarodowego prawa humanitarnego oraz praw i wolności wszystkich ludzi" - oświadczył rzecznik ONZ Stephane Dujarric.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg