Podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej papieżowi Franciszkowi towarzyszyć będą dwaj przyjaciele z Argentyny: rabin i działacz islamski - poinformowano w czwartek w Watykanie. Papież, tak jak Jan Paweł II i Benedykt XVI, zostawi karteczkę w Ścianie Płaczu.
Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi przedstawiając dziennikarzom szczegóły papieskiej pielgrzymki do Ziemi Świętej w dniach 24-26 maja podkreślił, że razem z Franciszkiem w podróż wyruszą jego wieloletni przyjaciel rabin Abraham Skórka oraz Omar Abboud z ośrodka islamskiego w Argentynie. Obaj będą w orszaku papieża.
"Będą razem podróżować jako przyjaciele, znają się od dawna, nie będzie konieczne wygłaszanie wielkich przemówień na temat dialogu międzyreligijnego" - powiedział ks. Lombardi, odnosząc się do symboliki tej decyzji.
Watykański rzecznik poinformował, że Franciszek zatrzyma się przy Ścianie Płaczu, miejscu modlitw Żydów, by pomodlić się w milczeniu i zostawić karteczkę w murze.
Komentując opinie o możliwych próbach prowokacji czy zakłócenia wizyty Franciszka i doniesieniach o niedawnych aktach wandalizmu w miejscach kultu w Ziemi Świętej, ks. Lombardi oświadczył, że tego typu czyny są zawsze godne potępienia.
Wyraził zarazem przekonanie, że wizyta papieża przebiegnie w "klimacie spokoju". Watykan - zapewnił też rzecznik - nie obawia się o bezpieczeństwo Franciszka.
Przypomniał, że papież nie chce jeździć w czasie tej pielgrzymki ani w papamobile, ani opancerzoną limuzyną. "Będzie jeździł zwyczajnymi samochodami, a przy dwóch okazjach, w Ammanie w Jordanii przed mszą na stadionie i w Betlejem przed mszą na Placu Żłóbka, wsiądzie do otwartego jeepa, by z bliska pozdrowić witających go chrześcijan" - wyjaśnił ks. Lombardi.
Przypomniał też, że pielgrzymka upamiętni 50. rocznicę historycznego spotkania papieża Pawła VI i prawosławnego patriarchy Atenagorasa. Także podczas tej wizyty - wskazał ks. Lombardi - dojdzie do historycznego wydarzenia. Za takie należy uważać modlitwę ekumeniczną z udziałem Franciszka i patriarchy Konstantynopola Bartłomieja przed Bazyliką Grobu Świętego w Jerozolimie.
"Publicznej modlitwy ekumenicznej w tym centralnym miejscu wiary chrześcijańskiej nigdy wcześniej nie było" - zauważył rzecznik Watykanu.
W trakcie krótkiej, intensywnej wizyty Franciszek odwiedzi Jordanię, tereny Autonomii Palestyńskiej i Izrael. Spotka się między innymi z palestyńskimi uchodźcami, z przedstawicielami najwyższych władz Izraela, będzie w Instytucie Pamięci o Holokauście Yad Vashem.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?