Antychrześcijańska manifestacja w Wieczerniku

W Wieczerniku w Jerozolimie miała miejsce antychrześcijańska demonstracja. Około 30 ultraortodoksyjnych żydów protestowało przeciwko obecności w tym miejscu chrześcijan, przybyłych na obchody Zesłania Ducha Świętego.

Izraelska policja od razu interweniowała. Pielgrzymi i turyści przebywający w Wieczerniku zostali odizolowani przez policjantów w jednej części pomieszczenia, podczas gdy żydzi modlili się i tańczyli. Demonstranci przynieśli ze sobą transparenty oskarżające rząd Izraela, że zamierza oddać Wieczernik chrześcijanom. W okolicy rozlepiali też plakaty z napisem: „Czy chcielibyście modlić się w synagodze, nad którą jest kościół?”. Wieczernik to sala na piętrze budynku, na którego parterze znajduje się symboliczny grób Dawida, wskazywany tam przez żydowską tradycję począwszy od średniowiecza (XII wiek). Zwiedzający parter z grobem króla Dawida chrześcijanie czasem się tam modlą, co zdaniem demonstrantów jest dla żydów bluźnierstwem.

Papież Franciszek w czasie swej pielgrzymki do Ziemi Świętej odprawił w Wieczerniku Mszę. Sama zapowiedź tego wydarzenia wywołała liczne demonstracje żydów ultraortodoksyjnych. Twierdzili oni, że wbrew oficjalnym zaprzeczeniom władze Izraela zawarły niekorzystne dla wyznawców judaizmu porozumienie ze Stolicą Apostolską w sprawie przyszłości Wieczernika.

«« | « | 1 | » | »»
 • katolik
  10.06.2014 17:59
  1 Kor.21 Skoro bowiem świat przez mądrość nie poznał Boga w mądrości Bożej, spodobało się Bogu przez głupstwo głoszenia słowa zbawić wierzących. Tak więc, gdy Żydzi żądają znaków, a Grecy szukają mądrości, my głosimy Chrystusa ukrzyżowanego, który jest zgorszeniem dla Żydów, a głupstwem dla pogan.
  Jest tu miejsce na Słowo Boże?
 • katolik
  10.06.2014 18:25
  Wiedziałem, że Słowo Boże nie ma tu wstępu. Przykre.
 • Estera
  10.06.2014 18:49

  Wieczernik to piękne miejsce modlitwy, która powinna być kontynuowana w Ziemi Świętej.

  Król Dawid cieszyłby się ,że nad nim trwa Najświętsza Ofiara Jezusa Chrystusa.
 • nihil
  11.06.2014 10:33
  ciekawe, jaka by była reakcja żydów, gdyby u nas była podobna manifestacja w synagodze?
  obawiam się, że media całego świata by grzmiały o polskim antysemityzmie...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.