Stanowczy protest przeciwko dewastacji cmentarza tatarskiego oraz zbezczeszczeniu meczetu i nagrobków w Kruszynianach wyraziła we wspólnym oświadczeniu Polska Rada Chrześcijan i Żydów oraz Rada Wspólnej Katolików i Muzułmanów.
W oświadczeniu podkreśla się, że do aktu wandalizmu doszło 29 czerwca, podczas pierwszej doby Ramadanu, który jest dla muzułmanów czasem świętym.
Autorzy oświadczenia przypominają, że nieznani sprawcy zniszczyli zabytkowy meczet i zdewastowali kilkusetletni cmentarz tatarski w podlaskich Kruszynianach, a na murach świątyni i nagrobkach namalowali świnię oraz kotwicę Polski Walczącej. "My, chrześcijanie, Żydzi i muzułmanie, wyrażamy swój stanowczy protest przeciwko tym haniebnym czynom" – piszą przedstawiciele trzech wielkich religii.
Sygnatariusze oświadczenia wyznają też, że czują się dotknięci aktem agresji skierowanym przeciwko wspólnocie religijnej będącej od wieków współgospodarzem na ziemi polskiej. Podkreślają, że zło, które ujawniło się w Kruszynianach, nie może pozostać bezkarne. "Uderza ono nie tylko w tych, przeciwko którym zostało bezpośrednio wymierzone, lecz we wszystkich obywateli Rzeczypospolitej. Wzywamy władze państwowe do zdecydowanych działań prowadzących do wykrycia sprawców i osądzenia ich" – czytamy w oświadczeniu chrześcijan, Żydów i muzułmanów.
Oświadczenie podpisali: Bogdan Białek i Stanisław Krajewski – współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz Andrzej Saramowicz - współprzewodniczący Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów ze strony muzułmańskiej.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?