Zdewastowano tatarski cmentarz

Stanowczy protest przeciwko dewastacji cmentarza tatarskiego oraz zbezczeszczeniu meczetu i nagrobków w Kruszynianach wyraziła we wspólnym oświadczeniu Polska Rada Chrześcijan i Żydów oraz Rada Wspólnej Katolików i Muzułmanów.

W oświadczeniu podkreśla się, że do aktu wandalizmu doszło 29 czerwca, podczas pierwszej doby Ramadanu, który jest dla muzułmanów czasem świętym.

Autorzy oświadczenia przypominają, że nieznani sprawcy zniszczyli zabytkowy meczet i zdewastowali kilkusetletni cmentarz tatarski w podlaskich Kruszynianach, a na murach świątyni i nagrobkach namalowali świnię oraz kotwicę Polski Walczącej. "My, chrześcijanie, Żydzi i muzułmanie, wyrażamy swój stanowczy protest przeciwko tym haniebnym czynom" – piszą przedstawiciele trzech wielkich religii.

Sygnatariusze oświadczenia wyznają też, że czują się dotknięci aktem agresji skierowanym przeciwko wspólnocie religijnej będącej od wieków współgospodarzem na ziemi polskiej. Podkreślają, że zło, które ujawniło się w Kruszynianach, nie może pozostać bezkarne. "Uderza ono nie tylko w tych, przeciwko którym zostało bezpośrednio wymierzone, lecz we wszystkich obywateli Rzeczypospolitej. Wzywamy władze państwowe do zdecydowanych działań prowadzących do wykrycia sprawców i osądzenia ich" – czytamy w oświadczeniu chrześcijan, Żydów i muzułmanów.

Oświadczenie podpisali: Bogdan Białek i Stanisław Krajewski – współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz Andrzej Saramowicz - współprzewodniczący Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów ze strony muzułmańskiej.

«« | « | 1 | » | »»
 • sorcier
  30.06.2014 17:58
  Draństwo!
 • Obywatel
  30.06.2014 20:14
  Dziwna ta niby kotwica... Z Kaliningradu czy zza granicy białoruskiej ci wandale?
 • Antoni
  01.07.2014 10:02
  Szkoda, że obie Rady nabrały wodę w usta, gdy muzułmanie niedawno zniszczyli cmentarz wojskowy w Tobruku, gdzie pochowani są również polscy żołnierze, którzy walczyli w Libii przeciw nazistom.
  Film pokazujący niszczenie cmentarza:
  http://www.youtube.com/embed/RtgbvotqVFE?rel=0
 • kb
  01.07.2014 10:06
  Ci, którzy to uczynili nie chodzili na lekcje historii( nie przypuszczam,by mieli złego nauczyciela historii). Przodkowie Tatarów walczyli w obronie Rzeczpospolitej i dlatego zostali uhonorowani przez króla poprzez nadanie ziemi(Podlaskie). Zawsze byli przykładnymi obywatelami. Chuligani dopuścili się czynu haniebnego i powinni zostać schwytani i przykładnie ukarani.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.