Schwytany działacz Boko Haram

Nigeryjska policja aresztowała Mohammeda Zakariego, odpowiedzialnego m.in. za śmierć siedmiu osób i zamachy.

Nigeryjska policja zaaresztowała mężczyznę, który twierdzi, że jest „szefem rzeźników” w Boko Haram, na obszarze Lasu Balmo w północno-wschodniej Nigerii. Funkcjonariusze aresztowali Mohammeda Zakariego (30), który uciekł z miejsca walki z „powstańcami”.

Zakari oskarżony jest o współudział w zabiciu siedmiu osób, w tym kobiet i dzieci, jak podaje nigeryjska policja. Jest także oskarżony o udział w kwietniowym zamachu wobec nigeryjskich celników w Kari, twierdzi policja.

Boko Haram jest fundamentalistyczną islamską grupą z siedzibą w północnej Nigerii, której nazwę tłumaczy się jako „zachodnia edukacja zabroniona”. Jej członkowie są oskarżeni o kilkadziesiąt brutalnych ataków na urzędy Nigerii, kościoły oraz szkoły od 2009 roku.

Human Rights Watch powiedział we wtorek, że Boko Haram jest odpowiedzialna za śmierć co najmniej 2053 osób cywilnych w 2014 roku. Organizacja opiera liczby na doniesieniach mediów i badaniach terenowych. „Boko Haram skuteczne prowadzi wojnę przeciwko ludziom z północno-wschodniej Nigerii, zastraszająca jest liczba ofiar" - powiedziała  dyrektor HRW Corinne Dufka.

«« | « | 1 | » | »»