Islamiści otoczyli 2 milionowe miasto

Nigeryjscy islamiści z Boko Haram prawie całkowicie otoczyli Maiduguri, liczące dwa miliony mieszkańców główne miasto północno-wschodniego stanu Borno. Oddziały wojskowe potrzebują wsparcia aby zapobiec nadchodzącej ze wszystkich stron ofensywie islamistów.

Do tej pory bojówki tej terrorystycznej organizacji opanowały tereny na obszarze ok. 30 km od miasta. Pod ich kontrolą są również  obszary sąsiedniego stanu Adamawa. Boko Haram zdobyte przez siebie tereny proklamuje kalifatami.

Ludzie zmuszani są do opuszczania domów, pokarmem stają się liście - cytuje świadków wydarzeń BBC. Dziesiątki tysięcy szukają schronienia.

Tym czasem Forum Starszych stanu Borno (BEF) obarcza winą rząd za zaniedbania w zakresie zapewnienie bezpieczeństwa ludności. "Jesteśmy przekonani, że rząd federalny Nigerii nie wykazał wystarczającej woli politycznej do walki z Boko Haram, co ostatecznie może doprowadzić do całkowitej zagłady mieszkańców Borno" - wyraził jeden z reprezentantów BEF.

Nie jest całkowicie jasne co obecnie dzieje na terenach Borno, zajętych przez islamistów. W Adamawa, wojska przypuściły szturm powietrza i ziemi na pozycje Boko Haram, aby odzyskać miasto Michika, zajętych przez islamistów w niedzielę.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BOKO HARAM

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.