Dżihadyści prowokują Zachód do interwencji w Iraku

Egzekucja kolejnego amerykańskiego dziennikarza nie jest działaniem wojennym, ale zwykłym barbarzyństwem.

Niestety jesteśmy świadkami takich aktów codziennie. Ofiarami dżihadystów padają ludzie wyznający inną wiarę czy też po prostu myślący inaczej. W ten sposób sytuację w Iraku komentuje chaldejski arcybiskup Mosulu Emil Shimoun Nona. Był on jednym z pierwszych hierarchów, który przestrzegał świat przed działaniami Państwa Islamskiego.

Z kolei włoski profesor Massimo Introvigne uważa, że islamski kalifat wyraźnie prowokuje do interwencji Zachodu w Iraku. Chce w ten sposób przedstawić wojnę w tym kraju jako walkę między islamem a krzyżowcami, podczas gdy jest to wojna wewnątrzmuzułmańska. Dlatego konieczne jest, aby w ewentualnej interwencji wspólnoty międzynarodowej wzięły udział państwa muzułmańskie.

„Jeśli wczytamy się w manifesty Państwa Islamskiego i jego kalifa, to od razu zrozumiemy przerażającą logikę tego ugrupowania. Dla dżihadystów jest bardzo ważna propaganda oraz wyraźne odróżnienie się od pozostałych grup islamskich radykałów. Cała propaganda, w tym filmowanie egzekucji, ma na celu skłonienie Zachodu do podjęcia ofensywy przeciwko dżihadystom, co wydaje się wręcz absurdem. A jednak tak właśnie jest – mówi Introvigne. - Jest to kontynuacja apokaliptycznej retoryki kalifa, który chce zjednoczyć przy sobie muzułmanów, by poprowadzić ich do ostatecznej walki przeciwko – jak mówi - Zachodowi, krzyżowcom, chrześcijanom. Stąd bardzo słuszna jest zachęta Papieża Franciszka, by na to, co się dzieje w Syrii i Iraku, odpowiadać wielokierunkowo. Chodzi o to, by było w to włączonych wiele organizacji międzynarodowych, a także przedstawiciele różnych krajów i religii. Idealnie byłoby, żeby w pokojowych oddziałach wysłanych do Iraku byli także muzułmanie, najlepiej pochodzący z krajów tradycyjnie islamskich. Wytrąciłoby to kalifowi z ręki decydującą broń propagandy. Bo kto walczy u boku kalifa? Są to wyznawcy islamu zebrani na całym świecie właśnie za pomocą propagandy”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg