Prezydent Iraku apeluje o ataki na dżihadystów

Prezydent Iraku Fuad Masum wezwał w poniedziałek do pilnej interwencji z powietrza przeciwko dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS), która opanowała znaczne obszary jego kraju. Od poniedziałku francuskie samoloty rozpoczną loty rozpoznawcze nad Irakiem.

"Potrzebna jest szybka interwencja, ponieważ (...) jeśli ta interwencja się opóźni, jeśli to wsparcie dla Iraku opóźni się, Państwo Islamskie być może opanuje inne tereny i zagrożenie, jakie stanowi, będzie jeszcze większe" - powiedział prezydent Masum francuskiej rozgłośni Europe 1 tuż przed rozpoczęciem w Paryżu międzynarodowej konferencji na temat sytuacji w Iraku, której iracki przywódca współprzewodniczy z prezydentem Francji Francois Hollande'em.

Władze Francji zapowiedziały już, że samoloty wojskowe tego kraju w poniedziałek rozpoczną loty rozpoznawcze nad Irakiem. "Powiedzieliśmy Irakijczykom, że jesteśmy do dyspozycji i zwróciliśmy się do nich o zgodę (na loty nad Irakiem)" - oświadczył w radiu France Inter minister spraw zagranicznych Laurent Fabius.

Szef dyplomacji potwierdził słowa ministra obrony Francji Jean-Yvesa Le Driana o tym, że pierwsze loty z francuskiej bazy w Abu Zabi rozpoczną się w poniedziałek. "Koszt braku działania oznaczałby powiedzenie tym rzeźnikom: +Proszę bardzo, macie wstęp wolny+. Nie zaakceptujemy tego" - powiedział Fabius.

W Abu Zabi stacjonuje sześć francuskich myśliwców Rafale i jeden samolot tankowania powietrznego. Le Drian przebywa w poniedziałek z wizytą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Oświadczył on, że "Francja w tych trudnych czasach jest gotowa (stanąć w obronie) swego bezpieczeństwa, ponieważ Państwo Islamskie również zagraża jej bezpieczeństwu".

Paryska konferencja poświęcona jest metodom powstrzymania Państwa Islamskiego i wsparciu Iraku. W obradach biorą udział szefowie dyplomacji z blisko 20 krajów - w tym Rosji i USA, Siergiej Ławrow i John Kerry - a także przedstawiciele Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz państw regionu.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
  • Fogliano
    15.09.2014 12:23
    Wojna jest szaleństwem, za którym stoją ideologie bądź niepohamowana żądza władzy i pieniędzy wsparta obojętnością wobec drugiego człowieka, mówił Ojciec Święty Franciszek w sobotę w miejscowości Fogliano Redipuglia na północy Włoch. Papież modlił się tam na cmentarzu wojennym, który kryje prochy stu tysięcy włoskich żołnierzy poległych w I wojnie światowej. Przed odprawieniem tam Eucharystii Biskup Rzymu odwiedził też położony nieopodal cmentarz austrowęgierski. Obie nekropolie to świadectwo po zaciętych walkach nad rzeką Isonzo w czasie I wojny światowej, której stulecie wybuchu przypada w tym roku.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.