Kodeks antymafijny do walki z dżihadystami

Przeciwko dżihadystom i ich sympatykom przebywającym na terytorium Włoch oraz osobom werbowanym do walki w ich szeregach należy stosować przepisy antymafijne - uważa włoski minister spraw wewnętrznych Angelino Alfano.

Jego zdaniem niektóre z przepisów należy jednak zaktualizować.

W liście opublikowanym w poniedziałek na łamach dziennika "Corriere della Sera" Alfano przypomniał, że w 2005 roku po zamachach terrorystycznych w Londynie wprowadzono do włoskiego kodeksu karnego przestępstwo werbowania i szkolenia osób, potencjalnych sprawców aktów terroryzmu. Szef MSW Włoch podkreślił, że należy tak zmodyfikować obowiązujące przepisy, by ścigać także wszelkie próby udziału w takim werbunku i ćwiczeniach.

Poza tym zdaniem ministra bardzo przydatny powinien być surowy kodeks antymafijny w punktach dotyczących prewencji wobec osób, które podejrzewa się o możliwość przygotowania aktów terroru. Chodzi w tym przypadku także o tzw. samotne wilki, prowadzące indywidualne przygotowania do zamachu lub szykujące się do wyjazdu na front, by walczyć w szeregach dżihadystów w Iraku bądź Syrii. Obecnie różne środki prewencji stosowane są wobec osób podejrzanych o przynależność do mafii.

Celem wykorzystania istniejących norm prawnych i zaktualizowania niektórych z nich jest "neutralizacja źródeł zagrożenia" - podkreślił minister. Wskazał, że wobec osób podejrzanych należy stosować specjalny nadzór ze strony organów bezpieczeństwa publicznego.

Alfano zauważył, że w związku z zagrożeniem ze strony Państwa Islamskiego Włochy zaproponowały partnerom z Zachodu stworzenie nadzwyczajnej wielodyscyplinarnej komórki do spraw monitorowania zagranicznych najemników.

Według włoskiego MSW na wojnę do Syrii wyjechało dotychczas z Włoch co najmniej 48 mężczyzn, w tym dwóch z włoskimi paszportami.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg