Rozpoczęły się naloty na pozycje dżihadystów

Niespełna dwa tygodnie po ogłoszeniu przez Baracka Obamę strategii walki z Państwem Islamskim (IS) siły zbrojne USA i państw sojuszniczych rozpoczęły w nocy z poniedziałku na wtorek ataki lotnicze na pozycje IS w Syrii. Wojsko Stanów Zjednoczonych potwierdziło we wtorek, że naloty na syryjskie pozycje dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) zostały przeprowadzone przy wsparciu Jordanii, Bahrajnu, Arabii Saudyjskiej, Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Centralne Dowództwo Wojsk USA (CENTCOM) poinformowało w oświadczeniu, że działania podjęto w celu powstrzymania "nieuchronnego ataku" przeciwko interesom Zachodu i Stanów Zjednoczonych podejmowanego przez "doświadczonych weteranów Al-Kaidy". Naloty przeprowadzono, wykorzystując tylko "amerykańskie środki" - napisano w komunikacie.

Podano, że Jordania, Bahrajn, Katar, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie "także wzięły udział lub wspierały naloty na cele (IS)".

W oświadczeniu poinformowano, że samoloty uczestniczące w bombardowaniach startowały z okrętów stacjonujących na wodach międzynarodowych Morza Czerwonego i północnej części Zatoki Arabskiej. Dodano, że "wszystkie samoloty bezpiecznie opuściły obszar nalotów".

Niespełna dwa tygodnie po ogłoszeniu przez Baracka Obamę strategii walki z IS siły zbrojne USA i państw sojuszniczych rozpoczęły w nocy z poniedziałku na wtorek ataki lotnicze na pozycje IS w Syrii. Urzędnicy w Pentagonie poinformowali, że celem kampanii jest pozbawienie bojowników bezpiecznego schronienia, jakim cieszą się w Syrii.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że USA i kraje sojusznicze przeprowadziły co najmniej 50 ataków z powietrza na pozycje IS w prowincjach Ar-Rakka i Dajr az-Zaur, na północy i wschodzie Syrii. Według tej organizacji w bombardowaniach zginęło co najmniej 20 bojowników IS.

Wcześniej USA nie sprecyzowały, które kraje uczestniczą obok USA w tych atakach. "Operacja trwa i nie możemy podać w tej chwili szczegółów" - powiedział rzecznik Pentagonu. Jak dodał, decyzja o przeprowadzeniu ataków "została podjęta wcześniej w poniedziałek przez Centralne Dowództwo USA w ramach zgody udzielonej przez naczelnego dowódcę sił zbrojnych prezydenta Baracka Obamę".

Według proszącego o anonimowość przedstawiciela amerykańskich władz, na którego powołuje się Agencja Reutera, w atakach na terytorium Syrii uczestniczyły kraje arabskie: Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jordania i Bahrajn. Ich rola w operacji nie została sprecyzowana. Rolę pomocniczą odegrał Katar - dodało źródło.

Władze Jordanii oficjalnie potwierdziły udział kraju w nalotach. Z kolei kancelaria premiera Wielkiej Brytanii zapewniła, że jej lotnictwo nie brało udziału w operacji.

Według dziennika "New York Times" USA atakują z powietrza i morza cele IS wzdłuż irackiej granicy oraz w mieście Ar-Rakka, uważanym de facto za stolicę IS w Syrii. Myśliwce nadlatują z kilku sąsiednich państw arabskich, uderzając w cele, w tym pokłady broni, magazyny, baraki i budynki wykorzystywane przez bojowników z IS. Natomiast pociski Tomahawk zostały wystrzelone z amerykańskich okrętów wojennych znajdujących się w regionie.

Urzędnicy w Pentagonie poinformowali, że celem kampanii jest pozbawienie bojowników bezpiecznego schronienia, jakim cieszą się w Syrii.

Informator Reutera w administracji USA potwierdził, że zbombardowano m.in. należące do IS magazyny z bronią i budynki w mieście Ar-Rakka, w północnej Syrii. Dodatkowo według opozycyjnego Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka zniszczone zostały punkty kontrolne w samym mieście i w jego okolicach.

We wtorek o świcie 22 ataki na cele IS przeprowadzono w rejonie miasta Abu Kamal, w prowincji Dajr az-Zaur na granicy Syrii z Irakiem - dodało Obserwatorium.

W prowincji Ar-Rakka dokonano ok. 20 ataków, w tym na miejscowości Ar-Rakka, Madinat as-Saura (wcześniej Tabka), Ajn Issa i położone na granicy tureckiej Tal Abiad.

Celem nalotów były też pozycje powiązanego z Al-Kaidą ugrupowania Front al-Nusra w prowincjach Idlib i Aleppo, na północnym zachodzie kraju - dodał szef organizacji Rami Abdulrahman.

Naloty w Syrii rozpoczęto niespełna dwa tygodnie po wygłoszeniu przez prezydenta Baracka Obamę przemówienia, w którym obiecał Amerykanom, że nieugięta kampania wojskowa USA i ich sojuszników "osłabi i ostatecznie zniszczy" radykalnych bojowników z IS, "gdziekolwiek się oni znajdują". Ugrupowanie to, uważane za najsilniejszą i najbogatszą organizację dżihadystyczną świata, opanowało w ostatnich miesiącach znaczne obszary w Iraku i Syrii.

Od 8 sierpnia USA przeprowadziły naloty na cele IS w Iraku, by wesprzeć walczącą z dżihadystami na lądzie armię iracką oraz kurdyjskich bojowników. Rozszerzenie ataków na terytorium sąsiedniej Syrii, gdzie mieszczą się główne dowództwo i baza IS, jest przełomem, gdyż administracja unikała dotychczas angażowania USA w trwającą od ponad trzech lat syryjską wojnę domową.

Syryjska telewizja państwowa podała we wtorek, że władze w Damaszku dzień wcześniej zostały uprzedzone przez USA o planowanych bombardowaniach. Powołano się na krótki komunikat syryjskiego MSZ, w którym napisano, że "strona amerykańska poinformowała stałego przedstawiciela Syrii przy ONZ, że będą prowadzone ataki przeciw organizacji terrorystycznej Daesh (arabska nazwa IS - PAP) w Ar-Rakce".

Wcześniej urzędnicy Pentagonu mówili, że syryjski prezydent nie został uprzedzony o rozpoczętych w nocy z poniedziałku na wtorek atakach.

Od ponad miesiąca myśliwce USA przeprowadzały na Syrią loty kontrolne, ale aż do poniedziałku nie było jasne, kiedy rozpoczną się bombardowania. Warunki ich przeprowadzania są znacznie trudniejsze niż w Iraku. W przeciwieństwie do Iraku, gdzie w walce z IS mogą opierać się na współpracy z nowym rządem w Bagdadzie i na irackiej armii, w Syrii USA nie mają takiego sojusznika. USA podtrzymują stanowisko, że Asad, który w swej brutalności posunął się nawet do użycia broni chemicznej przeciw swoim rodakom, stracił jakąkolwiek legitymację do rządzenia krajem. Eksperci już wcześniej wyrażali obawy, że walczący z IS Asad skorzysta na amerykańskich atakach przeciw dżihadystom.

"NYT" przypomina, że trzy tygodnie temu Zjednoczone Emiraty Arabskie zapowiedziały, że są gotowe do udziału w koalicji przeciw IS; ponadto oczekiwano udziału w atakach w Syrii ze strony irackiego wojska. "Jeśli rzeczywiście oba narody uczestniczą w atakach, to jest to rzadki przypadek, gdy zdominowane przez szyitów irackie wojsko współpracuje w operacji z sąsiednimi arabskimi sunnitami" - zauważa gazeta.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg