Kardynał Parolin o "trzeciej wojnie światowej”

W kontekście rozwoju wydarzeń międzynarodowych wciąż powracają w różnych komentarzach papieskie słowa o „pełzającej trzeciej wojnie światowej”. Sprawę tę podjął m.in. watykański sekretarz stanu w wywiadzie dla "L’Osservatore Romano".

Kardynał Pietro Parolin zwrócił uwagę, że natężenie niektórych współczesnych konfliktów jest rzeczywiście porównywalne z wojnami światowymi, a ich okrucieństwo niejednokrotnie przerasta to, co ludzkość zaznała sto lat temu. Jego zdaniem przyczyną jest zróżnicowanie społeczne, kulturowe i religijne, które zamiast służyć ubogaceniu wszystkich ludzi, zostało użyte jako przeciwstawność.

Watykański sekretarz stanu wyraził przekonanie, że zatrzymać tę tendencję da się jedynie poprzez rozwijanie braterstwa między ludźmi. Można to osiągnąć zarówno na drodze dyplomacji, jak i małych gestów solidarności, np. wobec prześladowanych i wypędzanych chrześcijan. Z drugiej strony pomocą w tym może być dostrzeżenie konsekwencji w podejściu papieży ostatniego stulecia do wojny, którą Benedykt XV nazwał „niepotrzebną rzezią”. Apele kolejnych następców św. Piotra o pokój są w gruncie rzeczy znakiem wielkiego zaufania do ludzkości i człowieka – stwierdził kard. Parolin.

Jego zdaniem, wiara w to, że dobro jest w stanie przeważyć nad złem w człowieku, rozciąga się także na szanse, gdy chodzi o przezwyciężenie różnego rodzaju fundamentalizmów. Istotna jest tu akceptacja innych i ich odmienności oraz budowanie pokoju we własnym sercu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • porys
  23.09.2014 10:32
  Pięknie, ładnie - ale zero słów o Chrystusie. Ech ... jak ja kocham tę ekipę Franciszka.
 • Adam2
  23.09.2014 22:07
  Wszyscy jesteśmy dziećmi Jedynego, Prawdziwego i Wszechmącego Boga.
  A gdzie jest nasza Jedyna, Prawdziwa, Wiara i Miłość do Boga, Braci i Sióstr?
  Gdzie jest Jeden Kościoł Chrystusowy?

  Opamiętajmy się, czyńmy pokutę, prośmy o przebaczenie , nawracajmy się i wierzmy w Ewangelię.


Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.