260 bojowników Boko Haram złożyło broń

Ponad 260 islamistów z terrorystycznej organizacji Boko Haram poddało się siłom rządowym w północno-wschodniej części Nigerii - donosi BBC, powołując się na źródła wojskowe.

W operacji przeciw Bako Haram zginąć miał również człowiek, który w filmach propagandowych Boko Haram podawał się za lidera organizacji, Abubakara Shekau. Jest nim Mohammed Bashir, pozujący na rzekomo zabitego w zeszłym roku lidera organizacji.

W sierpniu 2013 nigeryjskie źródła wojskowe podały, że Shekau "mógł zginąć" w wymianie ognia z siłami rządowymi, które zaatakowały obóz Boko Haram w Lesie Sambisa przy granicy z Kamerunem. Nie podano jednak żadnych dowodów potwierdzających rzekomą śmierć terrorysty.

Zdaniem nigeryjskiego dziennikarza Ahmada Salkida będącego w kontakcie z Boko Haram, "Shekau żyje i ma się dobrze". Twierdzi on, że spotkał lidera Boko Haram po nieudanych negocjacjach dotyczących porwanych w kwietniu ponad 200 uczennic szkoły w Chibok.

Boko Haram poniosła duże straty podczas zeszłotygodniowych starć armii rządowej z oddziałami islamistów. 135 terrorystów złożyło broń w miejscowości Biu, w stanie Borno, 133 poddało się w innych częściach rejonu.

Doniesienia o śmierci lidera organizacji wciąż pozostają trudne do zweryfikowania - informuje korespondent BBC w Lagos.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg