Przywódca IS wzywa do "erupcji dżihadu"

Przywódca Państwa Islamskiego (IS) Abu Bakr al-Bagdadi wezwał do ataków na Arabię Saudyjską, oświadczył, że jego kalifat rozszerzył się na ten kraj, a także na Jemen, Egipt, Libię i Algierię i nawoływał do "erupcji dżihadu" na całym świecie.

Przemówienie Bagdadiego zostało w czwartek zamieszczone na internetowych portalach dżihadystów. Reuters odnotowuje, że autentyczności tego nagrania audio nie udało się na razie potwierdzić. Byłoby to pierwsze przemówienie Bagdadiego od czasu rozpoczęcia przez koalicję pod wodzą USA nalotów na pozycje dżihadystów w Iraku i Syrii.

Przywódców Arabii Saudyjskiej Bagdadi nazwał "łbem żmii" i wezwał swych zwolenników do atakowania ich, a także do atakowania szyitów w tym kraju. Nawoływał też do walki z szyitami z ruchu Huti w Jemenie, walczącymi z tamtejszym reżimem

Bagdadi twierdził też, że załamuje się prowadzona pod przewodnictwem USA kampania przeciwko Państwu Islamskiemu w Iraku i Syrii. Jednocześnie zapowiadał walkę "do ostatniego bojownika".

W poniedziałek egipscy dżihadyści z organizacji Ansar Bajt el-Makdis przyrzekli wierność Państwu Islamskiemu. Zapewnili o swej lojalności wobec "kalifa Ibrahima ibn Awwada", czyli Bagdadiego.

Podczas weekendu z Iraku docierały informacje, jakoby Bagdadi został ranny podczas ataku lotnictwa, irackiego, bądź amerykańskiego. Informacji tych nie udało się potwierdzić. Przemówienie Bagdadiego nie jest datowane, ale znajduje się w nim nawiązanie do zatwierdzenia 7 listopada przez prezydenta Baracka Obamę wysłania dodatkowo do 1,5 tys. żołnierzy amerykańskich do Iraku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
  • BuryPies
    14.11.2014 08:52
    No tak. Niech świat dalej olewa poczynania dzikusów. Niech pozwala na to wszystko czego się dopuszczają. Za kilka lat będziemy bali się wyjść z domu żeby nie zarobić kosy pod żebro.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.