Jezuita: Przemoc należy do islamu

Twierdzenie, że islam nie ma nic wspólnego z zamachami w Paryżu jest niedopuszczalną grą słów. Nie jest też prawdą, że islamowi obce jest stosowanie przemocy – podkreśla ks. prof. Samir Khalil Samir SJ z Papieskiej Instytutu Wschodniego, korygując tym samym powszechnie powtarzane w ostatnich dniach frazesy. Egipski islamolog przypomina, że atak terrorystów miał postać typowego dla islamu aktu zbrojnego w obronie religii.

„Wszyscy terroryści dokonują swych zamachów w imię Boga i to nie jakiegokolwiek Boga, lecz Boga islamu – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Samir. – Co więcej, każde z tych ugrupowań przed dokonaniem ataku musi udać się do imama, aby ten zezwolił na atak, uznał go za słuszny. Musi to być imam, mufti, uczony, ktoś kto ma prawo wydawać fatwy, czyli sądowe orzeczenia, że ten akt jest słuszny, halal. Wydając takie orzeczenie, zezwala na zabicie w obronie honoru Boga i religii islamskiej. A zatem mówienie, że wszystko to nie ma z islamem nic wspólnego jest nieprawdą. Natomiast jest prawdą, że ci zamachowcy są ekstremistami”.

Ks. prof. Samir przyznaje jednak, że są też muzułmanie umiarkowani. Nie popierają oni terrorystów, chcą żyć w pokoju i stanowią prawdopodobnie większość społeczności muzułmańskiej. Nie mają jednak odwagi, by sprzeciwić się ekstremistom.

Jezuicki islamolog dementuje też przekonanie, że islamowi obca jest przemoc.

„Mówi się, że przemoc nie należy do islamu, a ci terroryści, którzy stosują przemoc nie są prawdziwymi muzułmanami. Niestety nie jest to prawdą – mówi ks. prof. Samir. – Często cytuje się słowa Koranu: «w sprawach religii żadnego przymusu», aby pokazać, że islam jest religią pokoju. Jeśli odczytamy jednak całe zdanie, zobaczymy, że jego znaczenie jest inne. A ponadto jest wiele innych wersetów, które mówią: «zabijajcie ich, gdziekolwiek ich znajdziecie». Odnoszą się one do niewiernych, czyli do tych, którzy nie zgodzili się zostać muzułmanami. Mahomet uznawał, że żydzi i chrześcijanie wierzą w Jedynego Boga, choć nie doskonale, bo nie przyjęli prorockiej misji Mahometa. Mogą ocalić swe życie, jeśli podporządkują się muzułmanom i jeśli będą płacić wysokie podatki. Natomiast tego, kto nie wierzy w Jedynego Boga, trzeba zabić”.

Ks. prof. Samir przyznaje ponadto, że dochodzi aktualnie do zderzenia cywilizacji. Tym bardziej, że zmienia się stosunek muzułmanów do cywilizacji zachodniej. Do niedawna Zachód był bowiem chrześcijański, dziś jest już pogański, odrzucił wiarę w Jedynego Boga, szerzy zepsucie moralne, wolny seks oraz zachowania, które uwłaczają godności człowieka. W konsekwencji Zachód jest coraz bardziej postrzegany jako wróg Boga i religii, zwłaszcza przez fundamentalistów.

Ks. Samir zastrzega jednak, że muzułmanie umiarkowani dokonują rozróżnienia między tym, co w cywilizacji zachodniej jest dobre, a co złe. Doceniają równouprawnienie kobiet, rozdział religii od państwa, ale oburza ich lekceważenie rodziny i wyuzdanie seksualne.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Sympatyk.
  11.01.2015 15:05
  Skończoną głupotą wiara w to, że Bóg chrześcijan jest tym samym, którego czczą muzułmanie. Oprócz kilku popularnych w tamtej kulturze imion występujących w ich księgach, nic nie łączy naszej religii z tym co wyznają. Nic. Jeżeli letni katolik to katolik który źle żyje, tak letni muzułmanin to muzułmanin który nie łaknie krwi i nawracania za pomocą przemocy. Tak jak buddyzm zwodzi świat instrumentalną, (jak to określają buddyści) "uprzejmością" jako cnotą nadrzędną(miłości nie znają), tak islam jest religią pokoju która dla nawrócenia(a w razie potrzeby zabicia)niewiernego, potrafi nakłonić do wszelkiego kłamstwa i podstępu, byle kogoś zdobyć. Każdemu kto ma na tyle dystansu i wiary żeby nie dać się wkręcić polecam poczytać koran, lub posłuchać wypowiedzi samych muzułmanów na youtube. Co lepsze gdzieś giną ale zawsze coś ciekawego wycieknie i to licznie: https://www.youtube.com/watch?v=NwARfeoBwIc Specjalnie wybrałem film gdzie gość mówi po angielsku żeby nie było że manipulacja.
 • Krzysiek
  11.01.2015 16:06
  >>przyznaje jednak, że są też muzułmanie umiarkowani.<<

  W Syrii, Iraku wysiedlono Chrześcijan, Przejęto Świątynie - kto je przejmie, umiarkowani.

  Czy będą zdolni do oddania, którejkolwiek Świątyni jak np. Haga Sophia.?
 • Krzysiek
  11.01.2015 16:11
  >>Mahomet uznawał, że żydzi i chrześcijanie wierzą <<
  Poznał naukę Chrystusa ALE nie przyjął Go za Boga - wobec czego kto lub co jest jego bogiem?


 • Galicja
  12.01.2015 11:56
  Jak radyklany islam ma być religią, która nie zezwala na rozwiązłość seksualną w EU, jak sama taką promuje. Wielożeństwo - szkoda pisać, co za tym idzie w niektórych przypadkach. Związki z małoletnimi. Małżeństwa godzinowe z prostytutkami. Niewolnictwo seksualne itd.. Coś tu nie gra?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.