Takie potępienie kalifatu nie wystarczy

Dotychczasowe potępienie kalifatu przez islam jest niewystarczające – uważa islamolog z papieskiego uniwersytetu.

Religia dżihadystów z kalifatu jest jedną z możliwych interpretacji islamu – uważa ks. Laurent Basanese SJ, islamolog z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego. Jego zdaniem trzeba bardzo uważnie odczytywać oświadczenia różnych autorytetów muzułmańskich, które potępiają kalifat. Ich wypowiedzi są bowiem dość niejednoznaczne i z reguły sprowadzają się do potępienia kalifatu, kiedy ten występuje przeciwko muzułmanom. Takie potępienia nie wystarczą – podkreśla ks. Basanese.

„Ponadto nie wystarczy tylko potępić, trzeba też podjąć działania u podstaw, aby powstrzymać tę nienawiść na tle religijnym i rasowym – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Basanese. – Trzeba głosić w kazaniach, w meczetach pojednanie, miłość do chrześcijan, żydów, jazydów. Niestety, w tradycji muzułmańskiej fragmenty Koranu mówiące o przemocy są bardziej rozwinięte niż te, które mówią o pokoju. A my pytamy, jak to możliwe, że trzy tysiące dżihadystów pochodzi z krajów zachodnich. Otóż oni głoszą prostą i radykalną wersję islamu. Modlą się pięć razy dziennie. Twierdzą, niestety, że reprezentują islam prawdziwy, pierwotny, oczyszczony z wypaczeń. Wciąż bowiem toczy się niekończąca się debata na temat tego, jaki islam jest prawdziwy. Jest to jedna z możliwych interpretacji islamu. Trzeba ją jednak potępić. Bo kto nie potępia, sam przyczynia się do szerzenia terroryzmu, przynajmniej biernie”.

Ks. Basanese zastrzega, że w sposób zdecydowany potępiają kalifat szyici. Zawsze byli oni bowiem przeciwnikami kalifatu. W jego przekonaniu nie należy też zapominać o „muzułmańskich Schindlerach”, którzy w pojedynkę na miarę swoich możliwości ratują chrześcijan czy jazydów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • sorcier
  08.09.2014 20:01
  sorcier
  Tak tylko na zupełnym marginesie: Ci muzułmanie, którzy ratują chrześcijan, jazydów i innych "niewiernych" z reguły ryzykują znacznie więcej (najczęściej swoje życie) niż biznesmen Schindler, można też domniemać, iż szlachetniejsze są ich pobudki.
 • issewen
  08.09.2014 21:27
  W Watykanie jak widze nadal panuje niewiedza na temat islamu i sypia sie przymilne slowka. Islam w wykonaniu Panstwa Islamskiego jest islamem prawdziwym zgodnym w 100% z duchem i trescia Koranu. Dlaczego na temat tej religii nie wypowie sie ktos kto zna doglebnie jej zalozenia??

  I gdzie sa Ci islamisci ratujacy chrzescijan?? Prosze o dowod, bo w piekne slowa nie uwierze.
 • Jacek Ostaficzuk
  08.09.2014 22:09
  W czasach Pana Jezusa na ziemi Świętej przebywali Samarytanie. Lud "niewdzięczny" dla narodu wybranego - Izraela. Kochani czy Pan Jezus nawoływał do pogromów, nienawiści czy zawiści? Czy rozróżniał serce Żyda od Samarytanina? Jesteśmy dziećmi jedynego Boga.
  A to że na świecie są wyznawcy innych religii, to jest zadanie dla nas samych chrześciajn. Jak mamy stać się dziećmi bożymi skoro ufamy tylko swojemu przekonaniu i rozumowaniu. Gdzie nasze zaufanie do Serca pana Jezusa? Plan boży nie jest przenikniony przez nasz rozum, bo nie może. Zło jest wpisane w ten świat, ale nie może mieć ostatniego słowa bo ono należy do mojego Pana Jezusa Chrystusa. Bądźmy trzeźwi i nie lękajmy się.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.