Organizacje muzułmanów wzywają do spokoju

Unia Organizacji Muzułmańskich we Francji (UOIF) oraz Francuska Rada Kultu Muzułmańskiego (CFCM) wezwały we wtorek, na dzień przed publikacją kolejnego numeru satyrycznego tygodnika "Charlie Hebdo", do zachowania spokoju i "unikania reakcji emocjonalnych".

"Wzywamy wspólnotę muzułmanów we Francji do zachowania spokoju w sposób godny i zdystansowany oraz unikania reakcji emocjonalnych lub niestosownych" - głosi wspólny apel CFCM i UOIF.

Jak zapowiedział w poniedziałek prawnik "Charlie Hebdo" Richard Malka, w kolejnym numerze tygodnika, który jest przygotowywany przez ocalałych ze środowego ataku na redakcję i ukaże się jak zwykle w środę, z pewnością znajdą się karykatury proroka Mahometa.

Agencja AFP podaje, że na okładce "Charlie Hebdo" zamieszczony będzie pod rysunek przedstawiający Mahometa ze łzą w oku, trzymającego kartkę z napisem: "Jestem Charlie". Nad podobizną proroka będzie widniał napis "Wszystko zostało przebaczone".

"Przez szacunek dla ofiar z +Charlie Hebdo+ nie będziemy komentować tej prowokacji" - powiedział AFP dyrektor stanowiącego część CFCM Obserwatorium przeciw Islamofobii Abdallah Zekri.

Kolejne wydanie tygodnika będzie miało nakład 3 mln egzemplarzy, a nie 1 mln, jak wcześniej zapowiadano - poinformował dystrybutor prasy MLP, który został zalany zamówieniami z Francji i zagranicy. Zwykły nakład tygodnika wynosił 60 tys.

W atakach terrorystycznych, których sprawcy deklarowali przynależność do organizacji dżihadystycznych, zginęło w Paryżu 17 osób. W środę w zamachu na redakcję "Charlie Hebdo" bracia Said i Cherif Kouachi zastrzelili 12 osób, w tym głównych rysowników pisma. Dzień później powiązany z napastnikami Amedy Coulibaly zabił w Paryżu policjantkę, a w piątek wziął zakładników w sklepie z żywnością koszerną, zabijając cztery osoby. Terroryści zginęli w piątek podczas operacji sił specjalnych francuskiej policji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Obywatel
  13.01.2015 23:14
  Tak z perspektywy kultury europejskiej (tej która istnieje od wieków i oparta jest na Grecji, Rzymie i tradycji monoteistycznej w wydaniu chrześcijańskim, bioracej początek w starożytnym Izraelu).
  Otóż:
  Islamski morderca z kałachem jest niewątpliwie bardziej spektakularny niż wulgarny cham z Szerli ebdo. Ale wulgarny cham może być na dłuższą metę bardziej dla naszej cywilizacji szkodliwy .
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.