Kolejne ofiary protestów anty-Charlie

Do dziesięciu wzrosła liczba śmiertelnych ofiar zamieszek w Nigrze sprowokowanych przez protestujących przeciw karykaturom Mahometa, które zamieszczono w najnowszym numerze "Charlie Hebdo". Był to pierwszy numer satyrycznego pisma po dokonanym 7 stycznia zamachu terrorystycznym na paryskie biuro redakcji.

W sobotę zamieszki przeniosły się do stolicy Nigru Niamey. Demonstranci atakowali posterunki policji, podpalali kościoły i bary, grabili sklepy. Prezydent Mahamadou Issoufou poinformował, że wszystkie ofiary to cywile, z których niektórzy zostali żywcem spaleni w kościołach. „Obrazili naszego proroka Mahometa i to nam się nie podoba” – tak określił przyczyny demonstracji jeden z ich uczestników.

„Ten kto grabi i profanuje miejsca kultu religijnego, ten kto prześladuje i zabija swoich współobywateli chrześcijan lub obcokrajowców, którzy żyją w naszym kraju, ten nic nie rozumie z islamu” – powiedział prezydent w telewizyjnym wystąpieniu. Dodał, że podziela oburzenie muzułmanów karykaturami Mahometa i uważa, że wolność słowa nie daje nikomu prawa szydzenia z czyichkolwiek przekonań religijnych.

Oprócz stolicy zamieszki miały miejsce w kilku innych miejscowościach Nigru. W Maradi spalono dwa kościoły, w Goure kościół i rezydencję ministra spraw zagranicznych, a w Zinder w spalonym w piątek kościele znaleziono jeszcze jedno ciało. W wielu miejscach z obawy o bezpieczeństwo zawieszono niedzielne nabożeństwa w kościołach.

W 17-milionowym Nigrze większość mieszkańców to muzułmanie, na których największy wpływ mają bractwa sufickie, reprezentujące liberalny odłam islamu. Do tej pory nie było tam problemów z islamskim fundamentalizmem, jak to ma miejsce w sąsiedniej Nigerii czy Mali.

Przeczytaj komentarz: Terroryści z "Charlie"  , Dwie wolności, Odkrywanie oczywistości.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Maluczki
  18.01.2015 19:14
  Po takiej zmasowanej obronie, mogą sobie pozwalać dalej jątrzyć i prowokować!
  Widocznie nudzi się Francuzom i chcą sobie zafundować trochę adrenaliny.
  Gdy we Francji poleje się krew, to będziemy wiedzieli, że dzieje się tak na życzenie Francuzów, jak mówi stare rzymskie przysłowie: Chcącemu nie dzieje się krzywda.
 • Sylewk
  18.01.2015 20:41
  Mysle że ta gazeta niewie gdzie znajduje się granica wolności słowa,sciągają niebezpieczeństwo i na siebie i na innych
 • tomek
  19.01.2015 00:00
  człowiek mądry zastanowi się dlaczego coś co robi wywołało taki krwawy odzew.
  We Francji wielu jednak jest dumnych ze swojej głupoty (powiększony nakład)
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.