Nigeria: Islamiści atakują wielkie miasto

Nieznani napastnicy, najprawdopodobniej bojownicy islamistycznej partyzantki Boko Haram, od kilkunastu godzin atakują Maiduguri, jedno z największych miast na północnym wschodzie Nigerii - podały w niedzielę źródła w wojsku i rządzie.

Bojownicy zaatakowali krótko po północy od strony przedmieść. Ok. godz. 9 w niedzielę nadal słychać strzały, a wojskowe śmigłowce krążą nad miastem. Zablokowano wszystkie drogi, a sklepy są zamknięte - podała agencja Reuters, powołując się na świadka.

Zamieszkane przez ponad milion mieszkańców Maiduguri, stolica i największe miasto stanu Borno, byłoby dla islamistów ważną zdobyczą w ich staraniach o utworzenie w Nigerii własnego, rządzącego się szariatem państewka.

Boko Haram od 2009 r. prowadzi partyzancką walkę zbrojną, w której zginęły tysiące osób. Bojownicy tego ugrupowania kontrolują znaczne terytorium, obejmujące obszary w stanach Borno i sąsiednich Adamawa i Yobe. W grudniu przejęli bazę wojskową w Badze nad jeziorem Czad.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Krzysiek
  25.01.2015 17:23
  >>Zamieszkane przez ponad milion mieszkańców Maiduguri, stolica i największe miasto stanu Borno, byłoby dla islamistów ważną zdobyczą<<

  Nawet jeżeli ci tzw agresywni islamiści znikną i nastaną islamiści ci tzw normalni (cokolwiek to innego znaczy) to czy oddadzą Chrześcijanom to co ich poprzednicy zabrali?

  Na podstawie dotychczasowych doniesień i przykładów - nie ma szans - dla islamu nawet tego umiarkowanego Chrześcijan to obiekt do zmuszenia aby był muzułmaninem (wtedy dla nich już nie będzie obiektem a człowiekiem).

  Dialog - prowadzi człowiek z człowiekiem.
 • Anna
  25.01.2015 20:37
  ... a Kościół obchodzi Dzień Islamu.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.