Katolicy i muzułmanie potępiają ataki na życie

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów potępia wszelkie ataki na ludzkie życie, szczególnie te, które motywowane są rzekomymi pobudkami religijnymi - głosi oświadczenie Rady wydane w poniedziałek, z okazji XV Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce.

Jego autorzy, w przekazanym PAP oświadczeniu, potępiają również "wszelkie działania prowokacyjne, także te, które zasłaniają się wolnością słowa".

Nawiązując do tegorocznego hasła obchodów Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce: "Ku prawdziwemu braterstwu między chrześcijanami a muzułmanami", autorzy oświadczenia podkreślają, że Polska szczególnie - ze względu na wielowiekową tradycję współistnienia obu tych religii w jej granicach - dawała świadectwo tego braterstwa, np. gdy ich wyznawcy walczyli ramię w ramię w obronie wspólnej ojczyzny.

"Jednak nie wszędzie chrześcijanie i muzułmanie mogą realizować tę ideę braterstwa, gdyż żyją w cieniu wojen, śmierci i prześladowań. Niedawno we Francji osoby powołujące się na islam zabiły kilkanaście osób; jednocześnie, w trakcie tych samych wydarzeń, inni muzułmanie bronili prawa i ludzkiego życia. W niecały tydzień po tym tragicznym wydarzeniu odnotowano ponad pięćdziesiąt antymuzułmańskich incydentów w Europie, a przez kraje Bliskiego Wschodu i Afryki przetoczyła się fala zamieszek, w czasie których atakowano i zabijano przede wszystkim chrześcijan. Na Bliskim Wschodzie od wielu lat trwają krwawe konflikty, których ofiarami padają zarówno chrześcijanie, jak i muzułmanie" - czytamy w oświadczeniu.

Jego autorzy potępiają jednocześnie "z całą stanowczością wszelkie ataki na ludzkie życie, szczególnie te, które są motywowane rzekomymi pobudkami religijnymi". "Tego typu czyny często prowadzą do eskalacji przemocy i chęci odwetu ze strony innych ludzi lub organizacji o równie skrajnych ideologiach" - podkreślono.

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 roku. Ustanowiono go decyzją Konferencji Episkopatu Polski jako dzień modlitw poświęcony islamowi. Organizację ogólnopolskich obchodów powierzono Radzie Wspólnej Katolików i Muzułmanów oraz Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego KEP. Współpracuje z nimi Instytut Dialogu Kultury i Religii UKSW i Akcja Katolicka Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów powstała w 1997 r. i stawia sobie za cel propagowanie dialogu między wyznawcami tych dwóch religii. Jest organizacją oficjalnie uznaną przez KEP. To w odpowiedzi na prośbę katolickiej strony Rady Episkopat podjął w 2000 r. decyzję o obchodzeniu Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce 26 stycznia każdego roku.

Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi działa w ramach Rady do Spraw Dialogu Religijnego KEP. Pierwszym przewodniczącym Komitetu był bp Tadeusz Pikus. Od 2007 roku jest nim bp Romuald Kamiński biskup pomocniczy z Ełku.

Liczbę wyznawców islamu w Polsce ocenia się na 20-25 tys. osób.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Teresa
  26.01.2015 17:29
  Chrystus dał inny nakaz jak dialogowanie. Chrystus polecił nauczać i chrzcić, dlaczego po SVII tego zaniechano i zamieniono na dialog? Pan Jezus powiedział: Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody udzielając im chrztu w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego... (Mt 28, 19).


  Modlitwa za nawrócenie pogan. (Św. Franciszka Ksawerego).

  O Przedwieczny Boże, Stwórco wszechrzeczy, pomnij, że dusze niewiernych są dziełem rąk Twoich, i że są uczynione na obraz i podobieństwo Twoje. A przecież, Panie, za zniewagę Imienia Twego piekło się temi duszami napełnia. Pomnij, że Syn Twój Jezus Chrystus poniósł okrutną mękę dla ich zbawienia. Nie dopuszczaj, aby Syn Twój miał być dłużej przedmiotem wzgardy tych niewiernych. Daj się ubłagać modlitwami dusz świętych i wołaniom Kościoła, Najświętszej Oblubienicy Syna Twego i pomnij na miłosierdzie Twoje; zapomnij ich bałwochwalstwa i niewierności i spraw niech już poznają i ukochają Tego, któregoś Ty zesłał na ziemię, aby był zbawieniem, życiem i zmartwychwstaniem naszem, przez któregośmy od piekła oswobodzeni zostali, Jezusa Chrystusa Pana naszego, któremu niechaj będzie chwała na wieki wieków. Amen.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.