Prezydent Palestyny w Watykanie

Na specjalnej audiencji Ojciec Święty przyjął prezydenta Państwa Palestyńskiego. Mahmud Abbas przyjechał do Watykanu na jutrzejsze uroczystości kanonizacyjne, podczas których Franciszek ogłosi świętymi m.in. dwie palestyńskie Arabki: s. Marię Alfonsynę Danil Ghattas i s. Marię od Jezusa Ukrzyżowanego.

Papież Franciszek i prezydent Mahmud Abbas   ALBERTO PIZZOLI /PAP/EPA Watykan
Papież Franciszek i prezydent Mahmud Abbas
Choć większość Palestyńczyków, łącznie z prezydentem, to muzułmanie, jutrzejsze wydarzenie ma dla nich szczególne znaczenie. Napisał o tym w specjalnym przesłaniu z tej okazji sam Mahmud Abbas, zaznaczając, że Palestyna „nie jest ziemią wojny, ale raczej świętości i cnoty, jak tego chciał Bóg”. Jak stwierdził, dwie nowe święte powinny ukazać jedność narodu i jego determinację w budowaniu państwowej suwerenności opartej na „równych prawach obywatelskich i duchowych wartościach”. Prezydent podkreślił również wkład chrześcijan w powstanie narodu palestyńskiego, zachęcając ich, by nie emigrowali.

W Watykanie Abbas, oprócz audiencji u Papieża, odwiedził Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej. Rozmowy te określono mianem serdecznych, przy czym wyrażono zadowolenie z uzgodnienia tekstu szczegółowego porozumienia dotyczącego „istotnych aspektów życia i działalności Kościoła katolickiego w Palestynie”, które zostanie niebawem podpisane.

Gdy chodzi o sprawy ogólniejsze, podjęto kwestię izraelsko-palestyńskiego procesu pokojowego, wyrażając nadzieję na rychłe podjęcie na nowo bezpośrednich rozmów dla znalezienia sprawiedliwego i trwałego rozwiązania konfliktu. Wymaga to jednak, przy międzynarodowym wsparciu, „determinacji z obu stron, by podjąć odważne decyzje sprzyjające pokojowi” – stwierdza watykański komunikat wydany po wizycie prezydenta Abbasa. Omówiono ponadto trwające na Bliskim Wschodzie konflikty, potwierdzając konieczność zwalczania terroryzmu i prowadzenia dialogu międzyreligijnego.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.